wrapper

Флеш вести

Според пензиониран генерал на ЈНА, Бункерот во Јасен се затвора и од надвор
Информациите дека Иванов мисли да апси и да команда од бункерот на ЈНА во Јасен оваа недела е главна весто во некои медиуми. Пензиониран генерал од ЈНА тврди дека областа околу бункерот не е разминирана и е минирана со пластичен експлозив во 1988
Рускиот патријарх ќе го одликува Иванов за промовирање на христијанските вредности
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори“ за 2016 година, што во мај, на свечена церемонија во Москва, ќе му биде врачена од патријархот на
Каменот на среќата во црквата „Света Недела“ досега кренал на нозе многу деца
Во близина на Велес, над утоката на реката Тополка во Вардар се наоѓа црквата „Св. Недела“. И таа како и „Св. Петка“, „Св. Никола“, „Св. Јован“ е во опкружувањето на манастирот „Св. Димитрија“. Оваа црква двапати во годината оживува на Свети Тома и
Апасиев од Левица: За уставните празнини и претседателската злоупотреба на јавното право
Уставотворецот стреми да се обезбеди пренос на власта и нормално функционирање на највисоките централни институции на системот, а не да им се удоволи на „правото на процедурално“ и „правото на [контра]реплика“ на одредени пратеници со веќе напишани
МАКЕДОНИЈА ИЗВЕЗУВА ИКТ УСЛУГИ КОЛКУ И ЖЕЛЕЗО И ЧЕЛИК, А МОЖЕ И ПОВЕЌЕ
Секторот за информатичкo-комуникациска технологија-ИКТ е во постојан подем, особено ако се суди според извозот. Македонија годишно извезува телекомуникациски, компјутерски и информациски услуги исто колку и производи од железо и челик, или колку и
Гевгеличани одлучија, на ред е Советот на општината
По вчерашниот референдум, каде жителите на Гевгелија со убедливо мнозинство од 97 проценти гласаа „против“ отворање на рудници, на ред е Советот на општината која треба да ја спродведе оваа одлука на граѓаните. Според Законот за минерални
Цел Сиднеј во поддршка за Заедничка Македонија
Бројот на поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од ден во ден расте, како во нашата држава, така пораки за поддршка стигнуваат и од нашинците кои живеат низ светот. Во Сиднеј се одржа најгоемиот протест надвор од нашата
Северна Кореја вчера ѝ се закани на Австралија со нуклеарен удар
Од Северна Кореја вчера ѝ се заканија на Австралија со нуклеарен удар, соопштува телевизијата Sky News, цитирана од новинската агенција “Фокус”.Причина за тоа станаа зборовите на австралискиот министер за надворешни работи Џули Бишоп која изјави
Кои македонски производи чекаат да бидат заштитени?
Долга е листата на производи, земјоделски и прехранбени, што Македонија може да ги заштити како традиционални. Кумановски суџук, Македонски колбас, Беровско сирење, Галички кашкавал, Бучимски кромид, Везени пиперки, Дојранска маслинка, Поточна
ЛЕГЕНДА ВО ЛАЗАРОПОЛЕ, ТАМУ НАЈГОРЕ: Лековитата вода од „Ѓурепи“ им прави чуда на децата (ФОТО)
Село со многу историја во себе, село со традиција, село кое од сите четири страни го чуваат црквичките: „Св. Спас“, „Св. Атанасиј“ (летен), „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓија“ „Лазарополе, таму најгоре, слика убава мајко е на душава“, вака познатиот

Видео

Hide Main content block

Австралија

24 Април 2017

Бројот на поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од ...

 • Последни
 • Популарни

Занимливости

 • Prev

Интервју и Став

 • Prev

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

 • Австралија
 • Политика
 • Економија
 • Живот
 • Став
 • Интервју
 • Спорт
 • Занимливости

Следете не на