wrapper

Флеш вести

Екипата на Престон со 3:2 го победи Клифтон, а играчите знаеја како да го прослават триумфот

Се пишуваат нови страници во светската палеонтологија. Скелет на вистински џин е пронајден неодамна во националниот парк ката Тјута во Австралија.  

Австралиските власти имаат во план оваа година да убијат повеќе од еден милион кенгури за да ги заштитат загрозените засади, дворишта, а и дивите животни, пренесува BBC.

 

Вработените во една автомобилска компанија во Австралија биле сведоци на несекојдневна сцена во нивниот магацин. Тие снимиле голем црвеногрб пајак како уловува и усмртува кафена змија што се заплеткала во неговата мрежа. Видеото веднаш стана хит на социјалните мрежи.

Со семе од Горно Лакочереј Охрид, Македонија во Мелбурн нашиот сограѓанин Зоран Димоски одгледал краставица долга скоро еден метар, поточно 94 сантиметри.

Советот на Македонската Заедница за Мелбурн и Викторија ја повикува Македонската јавност за учество во парадата по повод „Денот на Австралија“.

Министерката за здравство на Австралија Сузан Леј поднесе оставка поради скандалот во врска со патните трошоци, по што веднаш е наложено повнимателно да се следи како политичарите ги трошат парите.

Ја бодриме Лина и се надеваме дека ќе ја помине и сладната противничка, за да заигра на главниот дел од турнирот во Мелбурн“, ни изјави Давор Трифунов, кој живее во Австралија и во живо ги следи настапите на нашата тенисерка.

Голем успех за нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа, која одигра фантастичен тенис и славеше  против Американката, Саша Викери со 2-1 во сетови (6-2, 3-6, 6-3) во мечот од квалификациите на Австралија опен.

Во Сиднеј денеска температурите се над 40 степени Целзиусови, а граѓаните бараат освежување на плажи кои се преполни, јавуваат австралиски медиуми.

Страница 2 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на