wrapper

Флеш вести

Истражувањето кое го спроведе консултантската компанија Меркер Глобал, врз основа на пет фактори на хигиена – достапноста и питкоста на водата, фрлање на сметот, квалитетот на канализацискиот систем, загаденоста на воздухот и сообраќајните гужви – покажа дека најчист град на планетата е канадскиот град Калгари.

Во изминатава деценија, иновативните заеднички градини и вертикалните фарми почнаа да се појавуваат насекаде на Земјата, со оглед на тоа дека температурите стануваат сѐ повисоки, а многу области сушни.

Задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Бризбен-Квинсланд од Австралија се оградува од ВМРО-ДПМНЕ и поддршката ќе му ја даде на ФРОДЕМ. Ова во писмо до А1он го посочува претседателот на комитетот, Љубе Спасески, во кое вели дека така ќе остане се додека не се вратат основачите на ВМРО-ДПМНЕ во партијата.

Најмалку три лица загинале за време на возење во забавниот парк „Дримворлд“ во Квинсленд во Австралија. „Дримворлд“ е најголемиот парк во Австралија и содржи повеќе од 50 различни атракции.

Националната Конференција за јазици ја посетија 550 делегати од цела Австралија, а на пленарната седница зборуваа повеќемина политичари и министри. Имаше претставници од 54 јазици и од 384 училишта во кои се изучуваат тие јазици.

Турција предупредува дека конфликтот во Сирија е жариштето кое може да разгори почеток на Трета светска војна, додека светските сили се спротивставуваат меѓу себе.

Има една стара поговорка ,, Дај му на будалиот стап ако сакаш да ти е скрши главата" или една каде србите велат ,,С ким си такав си" Цело време од владеењето на оваа власт Вистинските отфрлани, понижувани, деградирани и уништувани а забеганите, валканите и багабонтите унапредувани и вклучувани во места каде што и нај паметните и нај учените во зрели држави тешко можат да дојдат до таква функција после толку многу кариера.

Во едно планинско село кај Бољевaц во трошна куќа која само што не се урнала, живее М.З (86). Таа едвај преживувала од нејзината пензија, а сега станала милионерка, пишува „Новости“.

Оние кои се екстравагантни како во реалниот живот на Џејмс Бонд или "Агент 99“ имаат можност да ги остварат своите соништа, како што австралиската влада вработува шпиони. Дирекцијата за сигнали на Австралија (ASD) е агенција за разузнавање во Министерството за одбрана и во моментов рекламира неколку "тајни" позиции на својата веб страница.

Силната светлина во небото на Австралија, придружена со силна бучава, најверојатно била метеорит, пренесува РИА Новости, повикувајќи се на телевизискиот канал ABC.

Страница 3 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на