wrapper

Флеш вести

Турција предупредува дека конфликтот во Сирија е жариштето кое може да разгори почеток на Трета светска војна, додека светските сили се спротивставуваат меѓу себе.

Има една стара поговорка ,, Дај му на будалиот стап ако сакаш да ти е скрши главата" или една каде србите велат ,,С ким си такав си" Цело време од владеењето на оваа власт Вистинските отфрлани, понижувани, деградирани и уништувани а забеганите, валканите и багабонтите унапредувани и вклучувани во места каде што и нај паметните и нај учените во зрели држави тешко можат да дојдат до таква функција после толку многу кариера.

Во едно планинско село кај Бољевaц во трошна куќа која само што не се урнала, живее М.З (86). Таа едвај преживувала од нејзината пензија, а сега станала милионерка, пишува „Новости“.

Оние кои се екстравагантни како во реалниот живот на Џејмс Бонд или "Агент 99“ имаат можност да ги остварат своите соништа, како што австралиската влада вработува шпиони. Дирекцијата за сигнали на Австралија (ASD) е агенција за разузнавање во Министерството за одбрана и во моментов рекламира неколку "тајни" позиции на својата веб страница.

Силната светлина во небото на Австралија, придружена со силна бучава, најверојатно била метеорит, пренесува РИА Новости, повикувајќи се на телевизискиот канал ABC.

Македонското Младинско Културно Уметничко Друштво “Никола Карев“ оргнизира игранка на 1ви Октомври (Сабота) во Социјалниот клуб Престон Макдонија, Резервор со почеток во 7 часот навечер. Цената на влезниците е $ 15 за возрасни а за деца е бесплатно.

Во прекрасна организација на општината Рокдејл и градоначалникот Бил Саравиновски, на прославата присуствуваа огромен број Македонци.

Македонците од Австралија најавуваат нова мобилизација за менување на политиката на австралиската влада на сегрегација, институционална дискриминација и делегитимизирање на Република Македонија и Македонците. Скандалот со откривањето на финансирање на австралиските политичари и партии од страна на странски влади и интересни групи, според Андреевски покажал со каква тактика се служи грчката дијаспора и смета дека тоа може да влијае на менување на позициите на австралиската влада.

Македонците од Австралија најавуваат нова мобилизација за менување на политиката на австралиската влада на сегрегација, институционална дискриминација и делегитимизирање на Република Македонија и Македонците.

Досегашното лобирање на австралиските Македонци за признавање на Република Македонија под уставното име од страна на австралиската влада не вродија со плод.

Оттаму со завршувањето на парламентарните избори и победата на партијата на Малколм Турнбол веќе се остварени средби со Премиерот и останатите влијателни политичари кои ќе бидат меѓу целите на новата кампања.

,,Ќе го поканиме целиот македонски народ во Австралија да стапи во контакт со нивните федерални претставници, сенатори и претставници во федералната влада и да бара измена на оваа неправедна политика. Исто така да стапиме во контакт и со медиумите во Австралија, со универзитети, со научни институции, и со други граѓански организации во Австралија, цркви и други организации што се заинтересирани за човекови права за да се направи навистина една многу потребна измена на политиката на Австралија спрема Македонија'', изјави за Сител Ордан Андреевски, директор на ОМД за Австралија.

Скандалот со откривањето на финансирање на австралиските политичари и партии од страна на странски влади и интересни групи, според Андреевски покажал со каква тактика се служи грчката дијаспора и смета дека тоа може да влијае на менување на позициите на австралиската влада.

,,Исто така во овој контекст мора да се спомне дека Грците во последните 20 години имаат доста дадено за Австралија да ја задржи оваа политика на дискириминација против Македонија. И сега е добро време да се мобилизира нашата заедница овде во Австралија да преземе акција и да се промени оваа ситуација, бидејќи на овој начин Грците што правеле досега правеле, ама тоа е пропадната работа и пропадната политика за Австралија и Австралијанците на највисоко ниво сфакаат дека навистина ова не е одржливо'', смета Андреевски.

Според Андреевски, одбележувањето на јубилејот 25 годни независна Република Македонија е одличен повод за почеток на нова австралиска надворешна политика и ново поглавје во билатералните односи помеѓу двете земји. (В.Н.)

 

Без разлика каде патувате во светот, туристички или деловно, секогаш сакате да знаете каков е градот кој ќе го посетите. Критериумите се бројни: цената на сметувањето, пијалоците, храната, квалитетот на сместувањето, чистината, климата, градскиот превоз.

Амбасадата на Република Македонија во Австралија и Генералниот конзулат во Мелбурн ја информираат македонската јавност дека во добротворната акција за прибирање хуманитарна помош за семејствата од поплавените региони во Македонија, се собрани финансиски средства во висина од 137.000 австралиски долари . Оваа сума не е конечна и истата ќе се зголеми имајќи в предвид дека до крајот на септември се закажани уште три донаторски настани.

Страница 4 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на