wrapper

Флеш вести

Selo BAC Bitola will once again host the annual Gala Ball on the 17th September 2016 commencing at 6.30pm til late Brookwood Receptions 10-12 Lawson Crescent Thomastown 3074 Delicious 4 course meal inc 1 bottle of scotch (Johnny Walker )on each table along with unlimited Beer/Wine and soft drinks for only $50 pp children under 15 $40 pp Kids Meals ages 3-9 $20.00 with great entertainment Tatjana and Kitka Melbourne

Македонската организација на заедницата (MACO) од Мелбурн ве известува дека организира свечена прослава по повод 25 години од независноста на Р. Македонија.

Под режисерската палка на Ване Петкоски, во соработка со ИН продукција, Иван Радевски го реализираше планот за снимање нов спот.

Шеста година по ред, австралиски Мелбурн е прогласен за најдобар град за живеење во светот, според изборот на аналитичкиот оддел на „Економист“.

Иван Трпоски е член е на Друштвото на писатели на Македонија од 1988 година и член е на Друштвото на новинари на Македонија од 1995 година Автор е на повеќе книги, иницијатор е за организирање на многу манифестации и активности на нашинците во Австралија.

Веб порталот Фаланга од Австралија во екслузивна вест денес објави дека е уапсен Владиката Петар.

Македонецот од Мелбурн, Пеце Наумовски го освои (AKF) Австралиското национално карате првенство за 2016 година. Оваа година се покажа како особено успешна за Пеце Наумовски кој успеа да ги освои сите квалификациски карате турнири освојувајќи златен медал на Викторискиот карате шампионат во март годинава.

Во петок, на 19 август, Во Гранд Нерет Рецепција со почеток во 19 часот ќе се одржи хуманитарна вечер за поплавените во Македонија.

КУД Александар III Македонски ги информира и ги замолува сите Македонци кои се чуствуваат како хумани и ја споделуваат болката со настраданите од невремето што ја зафати Македонија да дојдат оваа недела (14/8/2016) во црковната сала при црквата Света Злата Мегленска од Hoppers Crossing и сите заедно да донираме онолку колку што можеме.

Почитувани,

Веќе неколку дена следам како се прави погрешно толкување и класична злоупотреба на еден мој пост. Информацијата беше во контекст на првите неколку часа од отварањето на сметката и никако не треба да се толкува тенденциозно во моменти кога сите треба посветено да работиме да им помогнеме на настраданите од поплавите во Македонија.

Страница 5 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на