wrapper

Флеш вести

Орел во паркот „Алис Спринг“ во централна Австралија се обидел да одлета со едно момче, откако претходно со канџите го фатил за глава и за качулката, пренесуваат австралиските медиуми.

.

Денес се соочуваме со неверојатни противречности на номиналното и суштинското – „Шарената револуција“ и „Протестирам“ го бранат Уставот, барајќи правда, а Иванов со аболицијата практично ја прогласи Македонија за земја на неказнивоста, вели во интервју за Стандард.мк., Никола Димитров, поранешен долгогодишен амбасадор, кој кариерата ја продолжи во Хашкиот институт за глобална правда.

93 годишната Македонка Мица Мишевски од Голд Коуст се соочила со еден многу непријатен настан.

Викториската полиција апелира за помош до сите жители во Мелбурн и пошироко да помогнат да се пронајде исчезнатата 47 годишна Карен Ристевска.

Радио Илинден, Мелбурн од свои црковни извори дозна дека црквата Св. Петка од Рокдајл бега од прегратките на Владиката Петар и оди во новата епархија под раковоство на Владиката Тимотеј.

Јавниот превоз и цигарите се најскапи во Сиднеј и Мелбурн, исто како и хотелското сместување, кое чини двојно повеќе од Њујорк

Македонското Литературно Друштво “Кочо Рацин” од Мелбурн, ја одбележа 73 годишнината од смртта на истакнатиот поет, основоположник на македонската литература Коста Солев Рацин.

По повод 73 годишнината од смртта на истакнатиот поет и основоположник на современата македонска литература, Кочо Рацин, Македонското Литературно Друштво “Кочо Рацин“ одржува поетско читање на 12 јуни со почеток во 1 часот попладне во просториите на библиотеката во Mill Park.

Македонците во Австралија со децении се борат против соседите крвници на Македонија а нажалост во Македонија поединци си ја продаваат душата и честа и на разни начини им помагаат на крвниците соседи, да си го исполнат сонот, да го уништат до последен Македонец и да ја допарчаат Македонија.

Страница 7 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на