wrapper

Флеш вести

Во сабота, на 21 мај, под мотото „Со љубов кон македонскиот јазик” и во чест на Денот на македонските просветители и учители Св. Кирил и Методиј, Македонското литературно друштво “Кочо Рацин“, Мелбурн, организира Саем на книгата во просториите на библиотеката во Thomastown.

Доколку некој копнее за подобар живот на илјадници километри од дома, Австралија ја нуди таа шанса. Земјата состави листа на професии за кои процесот за добивање работна виза, виза со ограничен престој, како и виза за неограничен престој ќе биде многу поедноставен и забрзан.Земјата состави листа на професии за кои процесот за добивање работна виза, виза со ограничен престој, како и виза за неограничен престој ќе биде многу поедноставен и забрзан. 

Доколку некој копнее за подобар живот на илјадници километри од дома, Австралија ја нуди таа шанса. Земјата состави листа на професии за кои процесот за добивање работна виза, виза со ограничен престој, како и виза за неограничен престој ќе биде многу поедноставен и забрзан.Земјата состави листа на професии за кои процесот за добивање работна виза, виза со ограничен престој, како и виза за неограничен престој ќе биде многу поедноставен и забрзан. 

Под мотото „Со љубов кон македонскиот јазик” и во чест на Денот на македонските просветители и учители Св. Кирил и Методиј, Македонското литературно друштво “Кочо Рацин“, Мелбурн, организира Саем на книгата. Саемот ќе се одржи на 21 мај, Сабота, во просториите на библиотеката во Thomastown, од 10 часот наутро - 1 часот попладне.

Australian Macedonian Youth Association "Nikola Karev", Melbourne, the ambassadors of Macedonian folklore in Australia, came up with a special project called “Aleksandrovo oro” - (Alexander’s dance). This special choreography by Ace Petrovski shows part of the Macedonian ancient past.

Дијаспората е револтирана од неслушањето на нејзиниот глас, став и желби пред се од владеачката партија.

Човокот кој е срам во историјата на човештвото како избран пратеник кој е малтретираше својата сопруга, тепаше жени службенички, упатуваше закани, пратеникот кој е внук на удбашот што го уапсил Ченто, човекот кој ја лажел Австралиската полиција и суд па државата, човекот кој е рекордер за трошење на буџетските пари за патувања од Македонија до Австралија, Нов Зеланд и Азија а ни со прст да мрдне да направи нешто добро за Дијаспората, Васко Наумовски, повторно е поставен на листата за кандидат за пратеник од дијаспората.  Значи дијагнозата е пронајдена не кај кандидатот (бидеки кај него од порано ја има) туку кај тие што повторно го поставиле на кандидатските листи ...  навистина овие луѓе многу „одлепиле“.

Разочарани, деградирани, понижувани, отфрлени и ликвидирани Вистинските ВМРО-вци ова е денешната слика и Вистина во Македонија и пошироко во иселеништвото.

На 23 април 2016 година се одржа манифестацијата млад Мис и Мистер во Српскиот Културен центар ''Madington '' во Перт.

Стефан Петровски, 18-годишниот голман на Мелака јунајтед, кого го удри гром им подлегна на повредите и почина во локална болница во Малака, град во Малезија.

Страница 8 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на