wrapper

Флеш вести

Македонците во Австралија најавија мирни протести ширум Австралија, под мотото СИТЕ ЗАЕДНО OБЕДИНЕТИ - Стоп на аболиција за криминалците!

Откако Радио Илинден - Мелбурн објави дека и тврдокорните вмровци конечно кренаа раце од Груевски и откако увидоа дека тој и неговите најблиски соработници колку пати беа аболицирани од председателот Иванов тогаш им стана се јасно.

Обидот да се аболициираат криминалците од актуелната власт што на сила го води претседателот Иванов лошо се одрази на партиските ешалони во партијата ВМРО-ДПМНЕ.

СООПШТЕНИЕ

Под мотото „Со љубов кон македонскиот јазик” и во чест на Денот на македонските просветители и учители Св. Кирил и Методиј, Македонското литературно друштво “Кочо Рацин“, Мелбурн, организира Саем на книгата.

Сте слушнале ли за Сем Петревски – Сетон? Сигурно не. Се работи за најголемата надеж во австралискиот фудбал со многу интересно потекло, ем наше дете, ем од џунгла каде не постојат закони.

Фестивалот Гоце Фест почнаа да го следат скандали. Деновиве имаше обвинувања за крадење песни т.е. препејувани веќе изведени песни од други автори.

 

Отец Гаврил, ќе сакате ли да ни раскажете како се определивте за својата верска мисија?

Ја сакам мојата земја и мојот народ и ќе се чувствувам благодарно ако успеам да му послужам некако и да допринесам за неговото добро и доброто на човештвото. Како секој млад човек во своето време, кој се бара и испитува каде ќе се пронајде, така и јас барав и испитував каде припаѓам и каде се пронаоѓам себе си. Но Господ промислил за мене тоа да е Црквата. Кога почнав да осознавам за Бога, а особено за монаштвото, тогаш сфатив дека тоа е моето место, тоа е за мене.

Дали во Австралија на повидок е коалиција на лутите противници Љупчовисти и Грујовисти или досегашните Грујовисти повторно се враќаат кај Љупчовистите?

Ако и овие избори поминат со мал одѕив во дијаспората, треба да се преиспита дали да се прават толкави трошоци, но и заради она што уште поскапо ќе чини, нови поделби по партиска или етничка линија, сметаат аналитичарите.

В А Ж Н О  И З В Е С Т У В А Њ Е

Почитувани браќа и сестри, пријатели и роднини МАКЕДОНЦИ И МАКЕДОНКИ

Имаме чест да ве известиме дека во Петок на 8 април 2016 во 16.00 часот, пред Македонската Православна црква Св.“Илија“ во Квинбијан, ќе одржи прес конференција на која до македонската заедница ќе се обрати  Министерката за надворешни работи во сенка и Потпретседател на Labor Party, Тања Плеберсек.

Страница 9 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на