wrapper

Флеш вести

 Жално е какви неписмени луѓе ни ја водат државата.

ДОГОВОРИТЕ НИ ДОБИВААТ КАРАКТЕР НА ПРОТЕКТОРСТВО И „БОСАНИЗАЦИЈА “ 

Судиите ја убија правдата во Македонија.

Верувам во моќта на народот, бидејќи партиите и владите доаѓаат и си одат, но народот останува

„. Очекувам во март да имаме обиди за вооружена дестабилизација на Косово, Црна Гора и Македонија“ 

Името на државата е нешто што ќе биде пазар за задржување на власта и спасување на сопствената кожа 

Народот мора  да го разбие политичкиот монопол за владеење на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ 

Да бевме нормална држава до сега многу премиери требаше да бидат во затвор.

Ден Дончев е поранешен генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, долгогодишен колумнист, економски аналитичар... Иако подолго време живее во Австралија, тој е активен дел од политичките збиднувања во Македонија. На протестите на Мартин Нешковски застана како родител, како човек што во секој момент е подготвен да се спротивстави на „адвокатите на ѓаволот“, како што ги нарекува послушниците на Груевски. Годинава јавноста го слушна неговиот глас во телефонски разговор, во кој се зборува за продажба на Македонска банка, но и за исплата во кеш на 1,5 милиони евра.

Трагикомичните приказни на Груевски се демистифицирани, доаѓа време кога членството ќе бега од него како ѓавол од темјан. ВМРО-ДПМНЕ е претворена во фамилијарно интересна групација која ја киднапира и узурпира не само партијата туку и државата.

Страница 2 од 3

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на