wrapper

Флеш вести

Македонското радио - Радио Скопје го слави својот 71. роденден на 28 декември. Тоа, само по себе, говори за зрел и исполнет медиум што продолжува со својата сеопфатна програма да ги забавува, информира и да ги едуцира слушателите од сите возрасни групи. Веќе 29 години сум дел од магијата на Македонското радио и тоа за мене и ден- денес претставува најголема љубов, ентузијазам и поттик за понатаму.

Ф: Како што знаеме, изминатата година имаше понуди за стипендии од 5 универзитети во САД. Како и зошто се одлучи за „Харвард“? 

Чувствувам дека имам мисија. Сакам да придонесам за оваа заедница, една генерација толку поинаква од поновите Македонци во Kанада, која, за жал, полека изумира. По неколку реченици размислување како да почне, а тоа да не звучи нескромно, 40-годишната Дафинка Скатоца, која околу 15 години живее и работи во Торонто, почна да раскажува.

Додека во Прилеп владеат вакви околности, јас не би се осмелила да се вратам и да ги пренесам моите знаења и искуства, бидејќи знаам дека тие не би биле прифатени.

Страница 3 од 3

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на