wrapper

Флеш вести

Четврток, 09 Март 2017 20:11

Грците доживеаа нов шок – Лоша вест во лош момент

Падот на грчката економија во последниот квартал од 2016 година е поголем отколку што се очекуваше, а разговорите на официјалните претставници со меѓународните кредитори влегуваат во втората недела.

Индустриското производство во периодот од октомври до декември беше помало за 1,2 проценти отколку во претходниот квартал, додека според претходните проценки се очекуваше пад од 0,4 проценти, соопшти Грчкиот завод за статистика.

Грчкиот завод за статистика наведе дека до ревизија дошло поради новите податоци кои не биле достапни за претходната проценка.

Како што е наведено, остриот пад во последниот квартал од минатата година следел по умерениот раст од 0,3 и 0,6 проценти во вториот и третиот квартал.

Грција од 2010 година проминува низ неколку програми за помош на ММФ и други земји од еврозоната.

 
 

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на