wrapper

Флеш вести

Петок, 07 Април 2017 20:32

Во Гевгелија референдум за отворањето на рудници за злато

 

Референдумот во општина Гевгелија на кој граѓаните ќе треба да се изјаснат по прашањето „Дали сте „за“ или „против“ отворање на рудници за металични минерални суровини на територијата на општина Гевгелија“ ќе се спроведе на 23 април.

Овој датум го утврди Државната изборна комисија, а синоќа на вонредна седница беше едногласно прифатен и од членовите на Советот на општина Гевгелија. Тие го потврдија својот став од претходната седница дека на планината Кожуф не постојат никакви услови за отворање рудници за злато и побараа граѓаните на општина Гевгелија масовно да излезат на референдумот и со својот глас „против“ да го заштитат пред се здравјето на идните поколенија и природните убавини на Кожуф.

Потребните списоци и гласачки ливчиња ќе ги подготви Општинската изборна комисија, а беше договорено да бидат изработени големи билборди, флаери и плакати. Покрај ова, беше одлучено градоначалникот Иван Франгов и советниците уште од денеска да ја почнат кампањата за информирање на жителите на општината со цел референдумот за спас на Гевгелија да биде успешен.

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на