wrapper

Флеш вести

 

Референдумот во општина Гевгелија на кој граѓаните ќе треба да се изјаснат по прашањето „Дали сте „за“ или „против“ отворање на рудници за металични минерални суровини на територијата на општина Гевгелија“ ќе се спроведе на 23 април.

Анталија, Дубаи, Париз, Москва, Прага, но и Малта, Шри Ланка, Бангкок се дестинациите каде што Македонците ќе патуваат за претстојните празници. Грција и Бугарија се неизбежни за овие празници. Туристичките агенции велат дека аранжманите веќе се продадени, а цените се прилагодени за сечиј џеб. Во земјава, пак, за празниците ќе престојуваат Грци, Бугари, Срби, моментално престојуваат Израелци, а на 5 мај доаѓаат и Холанѓани.

Само тројца газди на текстилни фирми од Штип, Крива Паланка и од Виница им дожат на работниците половина милион евра за плати, тврдат од Здружението на текстилни и кожарски работници „Гласно“.

Според вкупниот обем на надворешно-трговската размена, најмногу се тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Бугарија.

Салатите освен што се здрави и вкусни за јадење носат и добра заработувачка. Сузан Ницовски која потекнува од Македонија, решила да направи своја компанија преку која ќе продава свежи салати.

Понеделник, 03 Април 2017 18:56

Топ 10 највредни брендови во светот

“Google” го надмина “Apple” и стана нејвреден бренд во светот оваа година, според ранг-листата на “Brand Finance”.

Во Кина е пронајден најголемиот рудник за злато во кој, според проценките може да се наоѓаат дури 382 тони од овој скапоцен метал, вредни повеќе од 22 милијарди долари.

Месната индустрија во Македонија доби можност да извезува на огромниот европски пазар. Покрај консумни јајца, живина, живинско месо и риба, отсега на пазарите на Европската Унија може да се извезуваат свежо говедско месо и производи од говедско месо, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Ова е голема можност за домашните компании од месната индустрија и кланиците, кои сега ќе можат да извезуваат говедско месо не само во земјите на ЕУ туку и во трети земји.

Генералниот директор на Гаспром Алексеј Милер, рече дека се создадени сите услови за почеток на поставување на подводниот дел од гасоводот.

Синдикатите крчкаат зголемување на минималната плата. Од друга страна бизнисмените бараат време за дополнителни анализи, а експертите советуваат на внимателност. Растот на минималецот беше и еден од главните адути на политичките партии во предизборието.

Страница 2 од 21

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на