wrapper

Флеш вести

Планирано е основање на српско-македонски, односно македонско-српски службен совет, а ќе бидат презентирани и искуства од регионот.

Во политичка ситуација како сега, стопанствениците дополнително стравуваат зашто имаат проблеми со ликвидност и раскинување или пролонгирање на договори за инвестирање.

Македонија го интензивира извозот во Русија. Огромен е интересот за нашите производи на овој голем пазар, покажуваат најновите податоци за размената.

Честите постапки за поделба на наследството придонесоа дел од обработливите ниви да стане меѓи и пристапни патишта и да не се користи за производство на земјоделски култури. Третина од нивите во Македонија се необработени, а голем дел од парцелите е мал и расцепкан, што според земјоделците е главната причина што земјата не се обработува.
Грчките земјоделци вчера побараа од Владата на Алексис Ципрас до четврток да одржат средба со ресорните министри за да разговараат за нивните барања против промени на системот за социјална заштита и зголемувањето на даноците. Земјоделците, кои веќе неколку дена го блокираат граничниот премин Евзони на грчката страна од границата, предупредија дека ако не се испочитува рокот, тие ќе ги интензивираат протестите, односно дека ќе ја блокираат и пругата во Идомени или граничниот премин кај Дојран, кон кој во изминативе денови се пренасочуваа камионите и возилата што сакаат да ја преминат границата.

Во  2008 година јавниот долг изнесувал 1,55 милијарди евра или 23% од БДП. На крајот од 2016 задолженоста достигна 4,71 милијарди евра, или 50,1% од БДП,пишува Дојче веле.

Македонија со национален штад ќе се претстави на најголемиот саем за широка потрошувачка во Руската Федерација и во Југоисточна Европа „Продекспо 2017“ што ќе се одржи од утре до 10 февруари во  Москва.

Четврток, 02 Февруари 2017 20:39

Јавниот долг над 50 проценти

СДСМ соопшти дека според вчера објавените податоци од Извештајот на Министерството за финансии, закучно со крајот на минатата година јавниот долг на државата се уште изнесува над 50 проценти, иако од власта тврделе дека е намален.

Компанијата „Руски железници“ планира да се прошири во Србија и Грција, изјави првиот потпретседател на руското државно претпријатие Александар Мишарин.

Во последните години Македонија постојано бележи намалување на странските инвестиции. Со економскиот развој, а особено со странските инвестиции, Македонија бележи континуиран неуспех: од 138 предвидени инвестиции, досега се реализирани само 51 инвестиции и тоа со намален процес на инвестирање. Остатокот, односно 43 инвестиции не се реализирани, а 44 инвеститори се во процес. Додека, еден голем дел на инвеститори ги повлекуваат инвестициите.

Страница 4 од 21

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на