wrapper

Флеш вести

Глобалната економија според сегашната прогноза ќе порасне за 2,7 отсто.

Граѓаните ќе имаат целосна контрола во трошењето на нивните пари, што преку даноците и другите давачки се слеваат во Буџетот! За ова граѓаните гласаа и така мора да работи и ќе работи новата Влада, порача денеска СДСМ.

За прв пат во историјата на Македонија, Бруто – надоврешниот долг намина 8 000 000 000 долари ( осум милијарди долари), или конкретно, заклучно со третиот квартла од 2016 достигна ниво од 8,4 милијарди долари односно 7,5 милијарди евра.

Владата во 2016 година немаше конструктивен однос кон бизнис-заедницата и терминот „развој“ што постојано го употребуваше не е ништо друго освен кампања, изјавија од Стопанска комора на Северозападна Македонија, кои на прес-конференција дадода оценка за економијата во 2016 годинава и ги кажаа очекувањата во 2017 година на економски план.

Сметката ќе се блокира 15 дена откако ќе должникот ќе биде опоменат.

Погледнете го видеото и присетете се’ со што сте плаќале порано.

Среда, 21 Декември 2016 21:13

Каде се најплатени работниците?

Во првите 10 земји се седум европски земји, САД, Австралија и Канада.

Македонските граѓани, а пред сѐ жителите на Скопје, навикнаа да гледаат како малите бараки и двокатни куќи прекуноќ стануваат згради од неколку ката, па дури и висококатници. Градежната експанзија кај станбениот простор во земјава трае веќе подолг период, а градежништвото е еден од главните носители на економскиот пораст изминативе неколку години.

Во моментов најавен е извоз на јагнешко месо за пазарите во Италија, Хрватска, Црна Гора, Србија и Грција. Вообичаено во овој период се пласираат над 20 илјади јагниња. Но бројот од година во година се намалува, и поради последиците од болеста син јазик.

 Во периодот од 2007 до 2015 година, потрошени се вкупно 159 милиони евра за привлекување или поддршка на странските директни инвестиции, се вели во истражувањето „Вистинската цена на евтината работна сила: Политики за привлекување на странски директни инвестиции во Македонија, 2007-2015“ на Институт за општествени и хуманистички науки, кое беше објавено денеска.

Страница 6 од 21

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на