wrapper

Флеш вести

Турскиот дневен весник "Ѓунеш" денеска објави дека Турција и Русија планираат во иднина да стават крај на „хегемонијата“ на доларот, така што наместо американската валута во трговијата со Русија да се користи турската лира или руската рубља.

 

Самото споменување на афион може да наведе на помисла на меѓународна трговија со наркотици, која врти милијарди долари во испрани нарко-долари и осудува безброј луѓе на мизеријата на зависност од хероин.

Нема никаква пречка термички соодветно третираните производи и нус-производи од говедско месо да се извезуваат на рускиот пазар, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Парите што ги праќаат иселениците се повеќе од тие што државата ги одвојува за социјална помош и повеќе од странските директни инвестиции кои влегуваат во Македонија, а луѓето најмногу ги трошат за секојдневните потреби.Таа сума според некои процени се движи од 400 милиони до 1,5 милијарди евра.

Одлуката е донесена поради регистрирањето на епидемија на јазлеста кожа кај стоката во Македонија.

Ребалансот на Буџетот предвидува намалување на вкупните приходи од 177,292 милиони денари на 174,291 милиони

Балканската држава Македонија претставува едно од најдобрите изненадувања во Европа, според американскиот весник „Лос Анџелес Тајмс“, во чија репортажа се опишани природните убавини на Македонија.

„Над 40 отсто моментално се субвенционира од буџетот. И токму е тоа што веќе буџетот не задржал фискален простор за социјалните фондови знаејќи каква им е состојбата. Нешто на што е укажано уште пред 7-8 години дека до ова дереџе ќе дојде државата.“

Американската компанија Гентерм вчера во ТИРЗ Прилеп и официјално ги отвори прозводствените погони. Во фабриката ќе  се произведуваат автомобилски компоненти за светските бренодви Mercedes, BMW, Volkswagen, Ford, Fiat. Инвестицјата е вредна 26 милиони евра, а за почеток ќе се вработат над 400 луѓе. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски најави дека бројот на вработени ќе достигне 2.000 луѓе. Груевски на својот фејспук профил напиша дека фокусот на неговата партија и натаму остануваат новите вработувања.

Народната банка на Република Македонија соопшти дека е издадена и пуштена во оптек кованата пара за колекционерски цели „Владимирска“ од серијата „Икони на Пресвета Богородица“ („Службен весник на Република Македонија” бр. 98/16).

Страница 9 од 19

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на