wrapper

Флеш вести

ПОРАКА ДО ВМРО.ОТВОРЕНО до Премиерот Емил Димитриев и до Премиерот во сенка - Никола Груевски: Непочитувани,

1. Знам дека политички манир е да се оградите од насилството. И така ДА ЈА ОТФРЛИТЕ ОДГОВОРНОСТА за народниот гнев и “насилството“ што се случи во Собранието... ПРАШУВАМ: КОЈ ГО ПОВИКА НАРОДОТ ДА СИ ЈА БРАНИ ДРЖАВАТА ???

Вие, за толку знаете, дека НАРОДОТ НЕ ПОСЕДУВА Полиција и Суд, дека поседува САМО СИЛА! Знаевте како ќе си ја брани Државата!

2. И сега, лицемерни и неодговорни политичари, ВАС ВЕ ПРАШУВАМ ВИНОВЕН Е НАРОДОТ??? А вие, чисти како детска солза???

3. И сега, со сиот ум БАРАТЕ “НАСИЛНИЦИТЕ“ - ИЗВРШИТЕЛИ (претставници на Народот кој си ја бранеше Македонија) ДА ДОБИЈАТ ЗАТВОРСКИ КАЗНИ, а вие, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ИНСПИРАТОРИТЕ да си продолжите со “ѕидање“ на своите милиони евра???...

Народот знае дека електронските пораки за излезност на протестите СЕ ВАШИ. Илјадниците пораки од Месните и Општински Комитети се материјален доказ... дечишта неодговорни!!! Ако веќе се повикувате на закон и правда, тогаш ВИЕ ЌЕ ОДГОВАРАТЕ ЗА ИНСПИРАЦИЈА И ОРГАНИЗАЦИЈА НА НАСИЛСТВОТО!!!... А, НАРОДНИОТ СУД И НАРОДНАТА ПРАВДА ЌЕ ВЕ СТИГНЕ И ВАС!!!

Државниот министер во германското МНР, Михаел Рот, со досега најдиректна порака од сите осуди кои дојдоа од меѓународната заедница.

Погледнете го новото ексклузивно видео од упадот во Собранието. Хаос на сите страни. 

Во ургентниот центар на скопските клиники биле примени дваесетина повредени. Од нив пет или шест се полицајци, има еден пратеник, а останатите се цивили.

По вчерашниот насилен упад во Собранието, откако Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието, има околу 100-тина повредени граѓани, пратеници, новинарски екипи и полициски службеници.

Информациите дека Иванов мисли да апси и да команда од бункерот на ЈНА во Јасен оваа недела е главна весто во некои медиуми.

Пензиониран генерал од ЈНА тврди дека областа околу бункерот не е разминирана и е минирана со пластичен експлозив во 1988 година.

Овој експлозив од 800 килограми може да го блокира не само приодот туку и бункерот на неодредено време и да неможе да се отвори најмалку 1 месец иако би работела голема механизација за тоа.

Сите пристапи се минирани со пластичен експлозив да неможе да биде откриен со детектори. Посебно што карпите околу бункерот се подкопани и во нив каде што лежат е поставен експлозивот.Експлозивот е набавен од САД во доцните осумдесети години и било тешко да се открие со тогашните детектори за експлозив од СССР.

Дел на пензионираните офицери кои биле задолжени за Јасен ја знаат ова тајна тврди за Публика пензиониран генерал кој живее во Белград.20170425081318

 
СПОДЕЛИ 
Facebook
 
Twitter
 

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори“ за 2016 година, што во мај, на свечена церемонија во Москва, ќе му биде врачена од патријархот на Руската православна црква, Кирил.

Уставотворецот стреми да се обезбеди пренос на власта и нормално функционирање на највисоките централни институции на системот, а не да им се удоволи на „правото на процедурално“ и „правото на [контра]реплика“ на одредени пратеници со веќе напишани говори. Собранието – кое, во било кое време, може да ја разреши било која македонска влада – дотолку повеќе, мора да може и да избере нова влада, која би дошла на местото на разрешената.

По вчерашниот референдум, каде жителите на Гевгелија со убедливо мнозинство од 97 проценти гласаа „против“ отворање на рудници, на ред е Советот на општината која треба да ја спродведе оваа одлука на граѓаните.

Српската православна црква му забранила на студентскиот парламент на Православниот богословски факултет во Белград да пречека делегација од студенти на богословскиот факултет во Скопје, дознава „Религија.мк“. Иако на ниво на студентски парламенти веќе било договорена взаемна посета на студенти од двата факултети сепак таа нема да се реализира поради неразумните одлуки на некои од српските владици.

Страница 1 од 127

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на