wrapper

Флеш вести

Четврток, 16 Март 2017 20:23

ПОД ИСТРАГА НА СЈО 112 ЛИЦА ОСОМНИЧЕНИ ЗА 160 КРИВИЧНИ ДЕЛА

Под истрага на Специјалното јавно обвинителство се 112 лица, осомничени за сторени 160 кривични дела, што укажува дека дел од лицата се осомничени дека сториле повеќе кривични дела, стои во последниот полугодишен извештај на СЈО.

Кривични дела за кои до овој момент СЈО отворило истражни постапки:

84 – злоупотреба на службена должност и овластувања

3 – злоупотреба на постапка за јавни набавки и тендери

24 – злосторничко здружување

42 – широк дијапазон на дела поврзани со изборни нерегуларности од повреди на избирачко право, преку злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања до фалсификување и уништување на изборен материјал

7 – мачење и друго нечовечко или сурово постапување и казнување

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на