wrapper

Флеш вести

Четврток, 16 Март 2017 21:51

Хан доаѓа во вторник за да го „притисне“ Иванов за мандатот пред да замине за Австралија

Хан последен пат беше во земјата на 9 и на 10 февруари, кога порача дека новата влада треба да се формира на солидна и широка основа.

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во вторник повторно доаѓа во Скопје, објави Телма.

Имајќи ги предвид интензивираните средби на лидерите на партиите кои обезбедија парламентарно мнозинство, се очекува конститувната собраниска седница да се одржи в петок на која ќе биде избран и собраниски спикер. 

Информациите на телевизијата се дека Хан доаѓа откако таа работа ќе биде завршена, за да изврши притисок врз претседателот Ѓорге Иванов пред да замине за Австралија, да му го даде на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, мандатот за фомирање на нова влада. 

Хан последен пат беше во земјата на 9 и на 10 февруари, кога порача дека новата влада треба да се формира на солидна и широка основа.  

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на