wrapper

Флеш вести

Адвокатот Игнат Панчевски во емисијата “Мој термин” кај Огнен Јаневски тврди дека постои прислушкуван разговор во кој може да се слушне како Трајкo Вељановски се договара за прикривање и бришење на траги од масакрот кај Смиљковско езеро во кој на Велигден беа убиени  македонци а подоцна во судска постапка беа осудени граѓани албанци, по што се дигна голема прашина во јавноста и обвинува за монтиран процес.

Возилото што може да се движи 100% на вода наместо на гориво, беше проект реализиран од страна на Стенли Мејер, човекот кој беше отруен на договорен состанок со двајца наводни “инвеститори”. Овој човек и неговата иновација претставуваа огромна закана нафтените магнати и опасноста со која тие се соочуваа ако овој проект на Мејер се реализираше глобално.

Собранието веќе долго време е заглавено во маратонски процедурални расправии. Раководството на ВМРО-ДПМНЕ упорно бара нови избори, а СДСМ се стреми кон формирање нова влада. Институциите се наоѓаат под силни притисоци, а дел од граѓаните повеќе од еден месец излегуваат на улиците и ја даваат својата поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“.

Петок, 07 Април 2017 20:29

Колку сме здрави

Во Македонија постојано е актуелна дебатата по прашањата колку е ефикасен здравствениот систем во земјава, дали државата посветува доволно внимание и ресурси на подобрување на здравствената состојба на населението и какви резултати даваат политиките во здравството, односно дали нашата нација станува поздрава. Според Глобалниот индекс на здрави нации што неодамна го подготви реномираната американска агенција „Блумберг“, Македонија се најде на 44-то место од вкупно 163 рангирани земји во светот. На оваа листа, нашата земја се најде пред Албанија и Бугарија и зад Хрватска и Босна и Херцеговина, кои ги зазедоа 32-то и 42-то место.

Под покровителство на Организацијата на резервните офицери на Република Македонија и Општинската организациона единица -"Благојче Крстаноски" Охрид се организира одбележување на годишнината од загинувањето на професионалниот војник Благојче Крстаноски од с.Ливоишта Охрид и отворање спомен одбележје кое ќе се оддржи на 7-ми Април(Петок) 2017 година, во с.Ливоишта, со почеток во 11 часот и воедно се покануваат да присуствуваат сите кои што сакаат да оддадат почит.

Од лидер во економскиот раст во Западен Балкан, Македонија, годинава ќе се најде на последно место, со раст од 2,8 проценти, прогнозира Светска банка во својот пролетен регионален извештај. Но дури и ваков економски раст, како што рекоа од Банката, ќе има само ако во првата половина од годината заврши политичката криза.

Македонија бележи позитивни резултати во однос на привлекувањето странски туристи, а најдобар показател за тоа е што во изминативе две децении, односно во периодот од 1996 до 2006 година нивниот број се зголемил трипати. Забележителен пораст на бројот на странци што престојувале во земјава има во периодот од 2006 до 2016 година, кога нивниот број се зголемил од 202.000 на над 510.000, или повеќе од двапати.

 

Деновиве, стана актуелна истрагата на СЈО за Антонио Милошоски, односно поднесените барања до Министерството за транспорт и врски и Управата за цивилно воздухопловство, за да се утврди дали пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ има авион или користел (изнајмени) авиони во периодот 2008-2015 година.

Пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ на денешното осмо продолжение на Конститутивната седница истакна дека ќе продолжат со процедурални забелешки, но нема да даваат реплики.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар, Оливер Спасовски денеска се сретна со шефот на НАТО канцеларијата во Македонија, Горазд Бартол.

Страница 3 од 126

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на