wrapper

Флеш вести

„Недозволиво е државни институции да им овозможат увид на лицата за кои се вршат проверки“.

Панде Манојлев е македонски писател и новинар од Битола. Песната која тој ја напишал за Палестина, станала нивна химна и омилена песна на Арапскиот свет.

Предизвикувач на детската леукемија е прераното примање на вакцината против дифтерија, кое секое новороденче ја прима во вториот месец од животот. Тврдам дека ако детето ја прими вакцината подоцна, по 14. месец, кога ќе прооди, човештвото ќе се спаси од детската леукемија. Ова е хипотезата со која Петар Ивановски, четириесет и деветгодишниот доктор од Битола, кој работи на Медицинскиот факултет во Белград, ќе настапи на Светскиот конгрес на детска онкологија на 23 септември, во Ванкувер, Канада.

Крушевското село Свето Митрани го бие глас дека жителите толку многу ги поделила политиката што и мртовците ги носат во различен трем на опело пред погребот. Гласот се рашири до Битола и Прилеп, дека членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ од Свето Митрани умрените ги опеваат во едниот трем, а нивните политички опоненти од СДСМ во другиот. Тоа се објекти како капели кои се користат за погребални обреди и за задушници.

Кај Женска плажа на Охридско езеро во Струга, во вчерашниот најверојатно намерно предизвикан пожар, покрај трската, изгореле и млади лебеди и други птици, алармираат еко-активистите од овој град.

Лидерите на десничарските партии на Европската Унија сметаат дека е потребно да се зајакне поддршката на проевропското расположение во земјите од Западен Балкан со цел да се спречи зајакнување на руските и турските позиции во регионот.

Згрозени сме од несериозното однесување на народните избраници во Парламентот. Левица бара од пратениците да се вразумат и конечно да почнат да работат во интерес на огромното мнозинство осиромашени и обесправени граѓани! Граѓаните очекуваат час поскоро да почувствуваат подобрување на нивната економска состојба, а наместо тоа пратениците им приредуваат политички магли и замајувања.

Безбедносната состојба во земјава  е стабилна, но несигурна, прислушувањето сеуште трае но со намален обем, недовербата во системот е оправдана бидејќи подолго време не функционира Собраниската комисија за контрола на работата на УБК и АР, а не постои друга надворешна независна контрола за да се спречи злоупотребата од овој вид- вели за Фактор, Горан Митевски, поранешен  директор на  Дирекцијата  за безбедност и контраразузнавање.

Што и направивте на Македонија, изроди едни?! Што и сторивте на партијата?!

Со " Манифести" и " Референдуми" ли ќе го браните и она малку што остана од Македонија додека вашиот " лидер" кукавички се крие по Малтине оставајќи партиски безрбетници и идеолошки евнуци да го прикриваат Велепредавството со најновиот " Манифест"?!

Неверојатно- Елена Велевска најдобрите стари Македонски песни ги направи бугарски - Радио Илинден повикува бојкот за нејзините концерти во Австралија.

Страница 4 од 126

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на