wrapper

Флеш вести

Лидерите на десничарските партии на Европската Унија сметаат дека е потребно да се зајакне поддршката на проевропското расположение во земјите од Западен Балкан со цел да се спречи зајакнување на руските и турските позиции во регионот.

Згрозени сме од несериозното однесување на народните избраници во Парламентот. Левица бара од пратениците да се вразумат и конечно да почнат да работат во интерес на огромното мнозинство осиромашени и обесправени граѓани! Граѓаните очекуваат час поскоро да почувствуваат подобрување на нивната економска состојба, а наместо тоа пратениците им приредуваат политички магли и замајувања.

Безбедносната состојба во земјава  е стабилна, но несигурна, прислушувањето сеуште трае но со намален обем, недовербата во системот е оправдана бидејќи подолго време не функционира Собраниската комисија за контрола на работата на УБК и АР, а не постои друга надворешна независна контрола за да се спречи злоупотребата од овој вид- вели за Фактор, Горан Митевски, поранешен  директор на  Дирекцијата  за безбедност и контраразузнавање.

Што и направивте на Македонија, изроди едни?! Што и сторивте на партијата?!

Со " Манифести" и " Референдуми" ли ќе го браните и она малку што остана од Македонија додека вашиот " лидер" кукавички се крие по Малтине оставајќи партиски безрбетници и идеолошки евнуци да го прикриваат Велепредавството со најновиот " Манифест"?!

Неверојатно- Елена Велевска најдобрите стари Македонски песни ги направи бугарски - Радио Илинден повикува бојкот за нејзините концерти во Австралија.

Од средбата во Скопје се очекува Туск даму донесе порака на Иванов дека треба да понесе одговорност и да овозможи брз состав на Влада.

Директорот Сашо Стојчев за порталот Нова нагласи дека болницата ќе работи со намален капацитет со 75 кревети помалку.

Народниот правобранител е загрижен што поради несоработка на голем број институции не успева да ги штити правата и слободите на граѓаните.

Побарано во преговорите за името да се разговара и за македонското малцинство и за имотите на протераните Македонци.

Германија смета дека претседателот Ѓорге Иванов треба веднаш да го даде мандатот за влада и да се стави крај на блокадата во Македонија, изјави министерот за надворешни работи Зигмар Габриел. Тој вчера разговарал со неговиот шпански колега и за тоа дека им е заедничка грижата за развојот на Западен Балкан, пред сѐ, на Македонија.

Страница 5 од 127

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на