wrapper

Флеш вести

Четири годишно дете од кичевско Бачиште во критична состојба вчера било донесено во скопскиот Ургентен центар. Од полицијата информираат дека детето било нападнато од кучиња.

Русија повикува да престане надворешното мешање во работите на Македонија, изјави постојаниот претставник на РФ во ОБСЕ Александар Лукашевич.

Хан последен пат беше во земјата на 9 и на 10 февруари, кога порача дека новата влада треба да се формира на солидна и широка основа.

Под истрага на Специјалното јавно обвинителство се 112 лица, осомничени за сторени 160 кривични дела, што укажува дека дел од лицата се осомничени дека сториле повеќе кривични дела, стои во последниот полугодишен извештај на СЈО.

Академик Маџунков повика МАНУ да ја отфрли Платформата како акт во кој се чувствува „експанзионистичката политика“.

Според страницата „Aγιορειτικες μνημες“ („Светогорски сеќавања“), чудото се случило на почетокот од овој месец во свештениот манастир Дохијар на Света Гора. Чудото го објавил еден монах кој присуствувал на настанот, а за него говорел и на едно предавање во Солун. Имено, во манастирот Дохијар се наоѓа чудотворната икона на Мајката Божја наречена Горгоепикоос (Брзопослушница).

Тој порачал дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците. Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа што Грција не е во право. Македонија секогаш ќе остане Македонија, изјави вчера на дебата, пренесувана од Турската радио-телевизија, турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган.

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЈАВНОСТА Fiat iustitia et pereat mundus! (Нека биде правда и светот нека пропадне!) Драги мои, очигледно време е за разделба. Се надевам не за долго... Злосторничката антимакедонска и криминална Хунта на Никола Груевски и Фамилијата и натаму е одлучна во спроведувањето на пресметката со мене започната со иницирањето на монтираниот полициско – политички процес „Шпион“ во кој Хунтата се пресмета со десетина припадници на безбедносните служби согласно списокот што го споменува Гoрдaнa Јанкулоска во разговорoт со Мартин Протуѓер во од една од објавените „бомби“ нa лидерот на опозицијата Зоран Заев.

Имајќи ги предвид сите актуелни внатрешни и надворешни безбедносни предизвици и потенцијални закани во земјата, во соседството, во регионот и пошироко, согледувајќи ја загриженоста на нашите граѓани поради сѐ почестото споменување во јавноста за појава на нова криза, овој пат безбедносна, направивме аналитичка опсервација за да се потсетиме на кој од нашите стратегиски партнери Македонија може да се потпре доколку на кој било начин биде доведена во прашање безбедноста на државава.

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, на прес конференција ја објави новата владина програма.

Во програмата, која ја најави како програма која ќе донесе подобар живот за македонските граѓани, Заев објасни и како ќе се овозможи унапредување на употребата на јазиците во Македонија.

Страница 8 од 126

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на