wrapper

Флеш вести

Според страницата „Aγιορειτικες μνημες“ („Светогорски сеќавања“), чудото се случило на почетокот од овој месец во свештениот манастир Дохијар на Света Гора. Чудото го објавил еден монах кој присуствувал на настанот, а за него говорел и на едно предавање во Солун. Имено, во манастирот Дохијар се наоѓа чудотворната икона на Мајката Божја наречена Горгоепикоос (Брзопослушница).

Тој порачал дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците. Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа што Грција не е во право. Македонија секогаш ќе остане Македонија, изјави вчера на дебата, пренесувана од Турската радио-телевизија, турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган.

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЈАВНОСТА Fiat iustitia et pereat mundus! (Нека биде правда и светот нека пропадне!) Драги мои, очигледно време е за разделба. Се надевам не за долго... Злосторничката антимакедонска и криминална Хунта на Никола Груевски и Фамилијата и натаму е одлучна во спроведувањето на пресметката со мене започната со иницирањето на монтираниот полициско – политички процес „Шпион“ во кој Хунтата се пресмета со десетина припадници на безбедносните служби согласно списокот што го споменува Гoрдaнa Јанкулоска во разговорoт со Мартин Протуѓер во од една од објавените „бомби“ нa лидерот на опозицијата Зоран Заев.

Имајќи ги предвид сите актуелни внатрешни и надворешни безбедносни предизвици и потенцијални закани во земјата, во соседството, во регионот и пошироко, согледувајќи ја загриженоста на нашите граѓани поради сѐ почестото споменување во јавноста за појава на нова криза, овој пат безбедносна, направивме аналитичка опсервација за да се потсетиме на кој од нашите стратегиски партнери Македонија може да се потпре доколку на кој било начин биде доведена во прашање безбедноста на државава.

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, на прес конференција ја објави новата владина програма.

Во програмата, која ја најави како програма која ќе донесе подобар живот за македонските граѓани, Заев објасни и како ќе се овозможи унапредување на употребата на јазиците во Македонија.

Знамето што пред четврт век се крена тука, на Рамна Нива, претставуваше јасна и недвосмислена порака дека ова е територија на суверена и независна држава. Држава која е мирољубива и отворена за соработка со сите добронамерници. Но, истовремено, држава со своја сопствена армија која е подготвена по секоја цена да ги штити територијалниот интегритет и независноста на Република Македонија.

Катица Јанева и Фатиме Фетаи го прекршиле Етичкиот кодекс на јавните обвинители, заклучи Советот на јавни обвинители на денешната седница. Членовите на Советот одлучил да и даде препорака на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да ја разгледа можноста за определување на друг јавен обвинител за застапување на предметот насилство во општина Центар.

Министерот за здравство Никола Тодоров не се откажува од идејата да ги контролира лекарите и медицинскиот персонал во државните болници преку отпечатоци на прст, па затоа упорно инсистира да започне примената на овој проект.

Сопственикот на „Трансмет" бизнисменот Сеад Кочан е недостапен за органите на прогонот. По вчерашното прифаќање на барањето за притвор и распишаната потерница, според неофицијалните информации со кои располагаат во Специјалното јавно обвинителство, Кочан сѐ уште не е притворен.

Германскиот весник Нојес Дојчланд денеска пишува дека интересот на големите сили за малата Македонија е поврзан со рускиот гасовод кој, преку Турција и Грција, треба да минува низ земјата.

Страница 9 од 127

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на