wrapper

Флеш вести

Листата со земји со најголема невработеност е составена според последните податоци на Светската банка, а на првото место, односно земјата со „златен медал“ за невработеност e Џибути со стапка на невработеност од 54,0 проценти. Втора на листата е Конго со 46,10 проценти стапка на невработеност, а „бронзениот медал“ го заслужи Босна и Херцеговина со стапка од 41,87 проценти.

Се надеваме дека македонскиот претседател ќе им овозможи на мнозинството членови на парламентот што побрзо да формираат влада, порача заменик-помошникот на американскиот државен секретар, Брајан Хојт Ји, во Загреб.

Сè погласни се шпекулациите во дел од медиумите дека претседателот Ѓорге Иванов, во договор со Никола Груевски, со цел да го спречат формирањето влада на СДСМ и ДУИ, планирал да ја извади војската на улица, да прогласи вонредна состојба и да нареди апсење на челниците на СДСМ и ДУИ под изговор дека со тоа спречувал распад на земјата. Ваквото сценарио е само „луда идеја“, коментираат безбедносните експерти, кои тврдат дека врховниот командант во никој случај не смее да ја извади војската на улиците без претходно Собранието да прогласи воена или вонредна состојба.

На самитот на Европската унија месецов во Рим треба да се роди новата Европска унија со 27 членки, а целта ќе биде обновената интеграцијата во фокусот да го има единството, а не тоа да биде Европа со повеќе брзини, истакнуваат европски дипломатски извори, пренесуваат европските медиуми.

 

Испратена од Лидија Стефановска (FN07032017-4)
 

Овие фотографии го прикажуваат Охрид зимово без вода. Три од овие четри фотографии се фотографирани на 18/02/2017 година додека едната е направена малку порано.

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, денеска на одбележувањето на 66-годишнината од формирањето на НАТО изјави дека не постои подобро време од сега да се одврзе јазолот околу спорот за името, при што САД и другите пријатели се подготвени да асистираат меѓу нашите и напорите на Атина.

На Балканот е потребно ново цртање на границата за да се исправи неправдата кон Србите кои се заробени со непријателската линија, оценува Форбс. 

Шефот на холандската дипломатија Берт Кундерс во пресрет на состанокот во Брисел побара смирување на тензиите и почитување на парламентарното мнозинство во Македонија. ЕУ да покаже единство, бара тој

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вечерва ги повлекол сите министри и заменици министри од Владата на Република Македонија.

Размислувам што би се случило кога албанските партии би решиле јавно да ја повлечат Платформата, а со СДСМ да се договорат во погодно време да ги отворат темите запишани во неа и тогаш да ја поканат ВМРО-ДПМНЕ да се вклучи во дебатата околку националните прашања? Конечно, таква дебата предвидуваат и авторите на Платформата. Значи, сите коалициони партнери на идната влада да изјават дека нивната примарна задача се реформите кои ќе направат од Македонија правна држава, согласно документот на Прибе, и преземањето на нужните чекори кои ќе ја внесат државата во НАТО и во ЕУ. 

Страница 10 од 127

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на