wrapper

Флеш вести

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, денеска на одбележувањето на 66-годишнината од формирањето на НАТО изјави дека не постои подобро време од сега да се одврзе јазолот околу спорот за името, при што САД и другите пријатели се подготвени да асистираат меѓу нашите и напорите на Атина.

На Балканот е потребно ново цртање на границата за да се исправи неправдата кон Србите кои се заробени со непријателската линија, оценува Форбс. 

Шефот на холандската дипломатија Берт Кундерс во пресрет на состанокот во Брисел побара смирување на тензиите и почитување на парламентарното мнозинство во Македонија. ЕУ да покаже единство, бара тој

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вечерва ги повлекол сите министри и заменици министри од Владата на Република Македонија.

Размислувам што би се случило кога албанските партии би решиле јавно да ја повлечат Платформата, а со СДСМ да се договорат во погодно време да ги отворат темите запишани во неа и тогаш да ја поканат ВМРО-ДПМНЕ да се вклучи во дебатата околку националните прашања? Конечно, таква дебата предвидуваат и авторите на Платформата. Значи, сите коалициони партнери на идната влада да изјават дека нивната примарна задача се реформите кои ќе направат од Македонија правна држава, согласно документот на Прибе, и преземањето на нужните чекори кои ќе ја внесат државата во НАТО и во ЕУ. 

Обединетите нации криеле од јавноста извештај кој открива дека во 1999 година НАТО за време на бомбардирањето на Косово фрлил околу 10 тона осиромашен ураниум, објави косовскиот портал Газета Експрес.

Унгарскиот министер за надворешни работи попладнево ќе побара од своите колеги и шефови на дипломатиите на земјите членки на Европската унија на Советот за надворешни работи да ја осудат т.н. албанска платформа во Македонија и мешањето на странски премиер и држава во внатрешни работи на соседна земја, пренесува МИА.

Ниедна од парламентарните партии утринава не поднела барање за свикување седница за избор на органите на Собранието. И покрај тоа што СДСМ и ДУИ, заедно со БЕСА и Алијансата за Албанците обезбедија парламентарно мнозинство, се уште никоја од нив не бара Трајко Вељаноски, претседавачот на првата собраниска седница која беше прекината, да го свика Собранието.

И синот на Коце е осуден на 10 месеци затвор за договарање грабнување.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, денеска во Брисел ќе ја разгледуваат состојбата во Македонија и земјите од Западен Балкан.

Страница 10 од 126

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на