wrapper

Флеш вести

Сабота, 14 Јануари 2017 20:13

Македонија со огромна победа против Тунис

Македонската ракометна репрезентација со победа го започна светкото првенство кое се оддржува во Франција и си го отвори патот према осминафиналето.

Прв кој падна пред нашите борци е репрезентацијата на Тунис кои ги победивме со 34: 30.

Натпреварот го почнавме добро, со водство од два гола на почетокот на натпреварот, но подоцна дојде до криза во играта и на полувремето губевме со еден разлика (14:13).

Вториот дел започна со енергична игра на репрезентацијата на Тунис и некаде во 40-тата минута водеа со 24:20 и се чинеше дека полека го губиме натпреварот што сепак не беше така.

По серијата исклучувања кои ги заработија тужаните успеавме некако да се вратиме во игра дури и да поведеме со разлика од 4 погодоци која на крај успеавме да ја задржиме и да победиме со конечни 34:30.

Следниот меч го играме во Сабота со репрезентацијата на Ангола која денеска загуби против Словенија со 17 разлика (42:25).

Вечерва во нашата група играат Шпанија и Исланд.

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на