wrapper

Флеш вести

Среда, 18 Јануари 2017 23:07

Вујовиќ: Бодот нека биде подарок од мене за Македонците

Веселин Вујовиќ со лут поглед и глас кој трепери, пристигна на прес-конференцијата и се обиде да ја оправда бледата Словенија, која едвај стигна до реми против Тунис и ни овозможи да се квалификуваме за осминафиналето на два натпревари пред крајот на групната фаза. 

„Тешко е да се објасни што ни се случи денес, можеби бевме уморни, но игравме како со 30% успешност. Сепак задоволен сум со ремито, жал ми е за Тунис и за нивниот селектор, но сега мислиме само на Шпанија и борбата за првото место во групата. Бодот им помогна на Македонците и нека биде оваа реми подарок од мене за сите љубители на ракометот. Нека биде подарок за Кире, за Жути и за цела држава, Мислите ми беа со Македонците кога Јанц израмни. Мора да извлечеме едно големо школо од овој натпревар. На крајот наредив да играме ризично, па дури и да пробаме со цепелин, заради тоа што сметам дека тоа е наша најдобра варијанта. Ако го анализирам цел натпревар, треба и да се биде загрижен како игравме“, рече Вујо по мечот. 

Македонија сега со поголем мир ќе го дочека дуелот со Шпанија и со Исланд ќе одлучува за третото место во групата. Што се однесува до Словенија, момците на Вујовиќ сега имаат уште една пречка, дуелот со Шпанија во кој влогот е првото место во групата. 

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на