wrapper

Флеш вести

Понеделник, 14 Ноември 2016 21:16

ЖРК Вардар убедлив против ФТЦ

Најефикасни во победничкиот состав беа Андреа Лекиќ со седу5, Тамара Мавсар и Јованка Радичевиќ со по шест и Андреа Пенезиќ и Александра Лакрабер.

Лестер Бо Мекејлеб, некогашниот репрезентативец на Македонија повторно се врати во Скопје. Овој пат, црномурестиот кошаркар од САД ќе биде во дресот на Гран Канарија, шпанскиот гигант кој во рамки на Еврокупот му гостува на македонскиот првак МЗТ Скопје.

Македонската ракометна репрезентација со 35:28 го загуби вториот меч во квалификациите за Европското првенство во 2018 година

Европ­ска­та фуд­бал­ска уни­ја (УЕФА) офи­ци­јал­но об­ја­ви де­ка на 56 ти­ма што настапиле во груп­на­та и во но­ка­ут-фа­за­та во Ли­га Евро­па (ЛЕ) им исплати­ла 411,1 ми­ли­о­ни евра.

Македонската машка ракометна репрезентација денеска, со дуелот со Украина (СЦ „Борис Трајковски“, од 18.30 ч.), ќе го почне новиот квалификациски циклус за пласман на уште едно европско првенство (ЕП), овој пат во Хрватска во 2018 година. На патот до таму, покрај Украина, ривали ќе бидат и Чешка и Исланд. Првите две селекции од секоја од седумте групи обезбедуваат пласман на ЕП.

Младата фудбалска репрезентација на Македонија за играчи до 17 години славеше победа против врсниците од Албанија.

Македонија доби 5 нови светски судии, меѓу нив е и Елизабета Димоска од Прилеп која положи за светски судија во борби и стана првата жена од Македонија судија за борби со светска лиценца.

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа и официјално е дел од најдобрите 200 тенисерки во светот.

Европската фудбалска федерација веднаш го честиташе историскиот успех на младата репрезентација на Македонија на Европското првенство.Од УЕФА посочуваат дека ова се случува за прв пат и дека е голем успех.

Само два дена по разочарувачкиот пораз од Италија на сениорската репрезентација, нашите репрезентативци до 21 година ни покажаа дека имаме светла иднина.

Страница 3 од 29

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на