wrapper

Флеш вести

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година испиша историја во мак-фудбалот и обезбеди пласман на ЕП 2017.

Фудбалската федерација на Македонија и германскиот спортски бренд ЈАКО во средата го промовираа новиот дрес на репрезентацијата на Македонија.

 

Летачкиот Македонец Игор Стефановски - Иџе со победа ја заврши првата трка во ЕТЦЦ шампионатот која се вози на патеката „Енцо и Дино Ферари" во Имола, Италија.

На седмиот меѓународниот куп „Сараево Опен“, од вкупно освоените 19 медали, осум се златни, шест сребрени и пет бронзени.

Нека грми на нашиот најголем стадион. Да ги поддржиме нашите фудбалски бисери, во пресудниот натпревар за најголем успех на македонскиот фудбал. 11 Октомври, нека биде запишан и како ден кога Mакедонија оствари пласман на едно Европско фудбалско првенство за млади.

Одбојкарската репрезентација на Македонија попладнево го игра првиот натпревар од вториот квалификациски турнир за Европското првенство 2017.

Овој важен настан на воените спортски првенства ќе биде одржан од 19 до 25 септември, во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Селекторот Драган Раца изрази жалење што не успеа да избори пласман за Македонија на Евробаскетот следната година.

Селекторот Кирил Изов посакува изненадување за крај на овие квалификации.

Фудбал, кошарка, ракомет.... не е важно кој спорт е за Миро од Гостивар. Светски патник од Македонија, со над илјада натпревари на кои бил и навивал за екипите и репрезентациите од нашата земја. Македонија игра на терен, Миро навива на трибини.

Страница 4 од 29

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на