wrapper

Флеш вести

Се работи за дуелот помеѓу Брегалница Делчево и Беласица кога судијата Стојанче Стојанов досуди нерегуларен пенал.

Младата репрезентација на само еден натпревар до крај на квалификациски циклус е лидер на табела! Нешто малку веројатно за македонскиот фудбал, нешто кое звучи толку недостижно, за било која наша возрасна селекција, на почеток од едни квалификации!

4.000 љубители на фудбалот по пороен дожд дојдоа да ја бодрат македонската млада репрезентација на можеби клучниот натпревар од квалификациите со Северна Ирска. Нашите надежи извојуваа победа од 2-0 (1-0) и се доближија до сонот, наречен Европско првенство.   

 
 

Андон Дончевски е повторно во Македонија и секако го искористи моментот за да ги посети најдобрите македонски фудбалери на тренинг на комплексот „Петар Милошевски“ крај Куќата на фудбалот, за да им влее дополнителна сигурност и мотивација пред почетокот на новиот квалификациски циклус за СП 2018 во Русија.

Македонските спортисти од Специјалната Олимпијада Македонија пристигнаа во Скопје, но никој од официјалните лица во државава не ги пречека медалистите освен членовите на нивните семејства.

Членовите од Специјална Олимпијада Македонија од 25 јули до 2 авуст учествуваа на Летните олимписки игри во Лос Анџелес и го забележаа најдобриот свој настап на една Олимпијада освојувајќи десет медали.

Осумнаесет натпреварувачи од кои девет мажи и девет жени во сабота точно на пладне ќе влезат во водите на Охридското Езеро, како учесници на јубилејното, 30-то ред издание на Охридскиот пливачки маратон – најголемата меѓународна спортска манифестација во земјата.

Тој заедно со Предраг Самарџиски се товарат за прекршување на правилникот за настап за националните селекции.

На стадионот во Чаир, во второто коло од македонскиот фудбалски шампионат фудбалерите на Шкупи го пречекаа тимот на Работнички по прекрасно време и одлични услови за игра. На крајот со трите бодови од натпреварот заминаа фудбалерите на Работнички, кои славеа минимална победа од 0-1 (0-1).

Со денешните три натпревари од првото коло ќе стартува 25-тиот шампионат на Македонија во фудбал.

Лина Ѓорческа, најдобрата македонска тенисерка која во изминатите два месеци оствари одлични резултати, ќе ја испише историјата на македонскиот женски тенис откако пристигна потврдата за учество на квалификациите на УС Опен.

Страница 5 од 29

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на