wrapper

Флеш вести

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја оствари втората победа на првиот турнир од Европската лига оваа сезона што се одржува во Варна, Бугарија. Денеска беше совладана Данска со 3:2, по сетови 25:27, 25:21, 18:25, 25:20 и 20:18.

Според планираното нашата селекција ќе одржи еден трениг, во терминот од 12:30 часот, време во кое утре ќе започне мечот со Чешка.

Во мечот за пласман во финалето ќе играат против Наталија Подороска (Аргентина) и Џил Тајхман (Швајцарија).

Среда, 08 Јуни 2016 20:43

КОЛУМБИЕЦ ТРГНА СО ВАРДАР

Џон Обрегон стартуваше со подготовките со шампионот. Голгетерот од Колумбија минатата сезона настапувал за Етникос Ахна на Кипар.

Дополнителни 3.000 полицајци во Париз ќе бидат распоредени за време на Европското фудбалско првенство во фудбал изјави денеска началникот на париската полиција Мишел Кадо.

СЗО ангажирала експерти кои треба да проценат дали е потребно одлагање или откажување на ОИ, поради опасноста од вирусот зика.

Петок, 03 Јуни 2016 23:31

Стартува Копа Америка 2016

Ова натпреварување се организира по повод 100-годишнината од првото натпреварување Копа Америка одржано во 1916 година.

Пријателскиот натпревар Македонија – Иран се игра вечер со почеток во 19 часот на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

Среда, 01 Јуни 2016 23:50

95 нови правила во фудбалот

Светската фудбалска асоцијација – ФИФА изврши 95 промени во правилата на фудбалот со цел да ја поедностави и да ја подобри најомилената спортска игра во светот. Честопати се само детали, но има и некои потемелни промени, пишува Дојче веле.

Македонската фудбалска репрезентација попладнево оствари победа во пријателскиот натпревар со Азербејџан со 3:1. Ова е прва победа за нашата најдобра репрезентација во 2016 година.

Страница 8 од 29

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на