wrapper

Флеш вести

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска на заедничка прес-конференција, амбасадорите на Франција и на Германија, Лоранс Оер и Кристине Алтхаузер и генералниот секретар на Фудбалската федерација на Македонија, Филип Поповски го презентираа проектот „Фудбал без граници“.

Селекцијата некомплетна ќе патува за главниот град на Австрија, бидејќи неколку играчи денеска ќе настапат за селекцијата до 21 година против Украина.

Ракометарите на Вардар со победата од 24:21 над Металург ја потврдија првата позиција на табелата и со тоа ја одбранија титулата првак на Македонија.

Селекторот на националниот тим е посебен среќен за поддршката од страна на некогашните репрезентативци.

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) Петар Наумоски утре во Белград ќе учествува на состанокот со претседателите на кошаркарските федерации на Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Словенија и Црна Гора, федерации кои имаат свои екипи во регионалната АБА лига.

Младите фудбалски селекции на Македонија за играчи до 14 и до 15 години ги совладаа своите врсници од Белорусија со 3:1.

Неколку минути пред крајот од финалето на младинскиот Куп на Македонија, на кој Академија Пандев го совлада Вардар со 1-0, се случи огромен срам на трибините на тренинг - центар „Петар Милошевски“.

Штетата, барем неофицијално, на уништувањето на дел од „Филип Втори“ била околу 70.000 евра и таа ќе мора да ја плати ФФМ како организатор, но Федерацијата преку свои инструменти ќе си ја наплати сумата од Шкендија.

Последниот натпревар од Премиер лигата одигран синоќа меѓу Манчестер Јунајтед и Борнемут заврши со победа од 3:1 на „црвените ѓаволи“, кои со тоа го освоија 5.место на табелата со 66 бодови.

По третиот обид РФМ конечно успеа да се договори со хрватскиот стратег Лино Червар за столчето на ракометниот национален тим. 

Страница 9 од 29

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на