wrapper

Флеш вести

Фудбалерот на Пари Сен Жермен Златан Ибрахимовиќ истакна дека било емотивно во дуелот против Нант, со кој што го исполни дговорот со клубот.

Британецот Енди Мареј вечерва го победи српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во финалето на Мастерсот во Рим со 2-0, по сетови 6:3 и 6:3.

За прв пат во историјата на македонскиот фудбал, ФК „Вардар“ со гордост го најавува својот наследник – Фудбалската Академија „Вардар“.

Четврток, 12 Мај 2016 23:15

МЕК КЕЈЛЕБ ДОЈДЕ ВО СКОПЈЕ!

По завршувањето на обврските кон клубот Лимож, за Американецот со македонски пасош, Лестер Мек Кејлеб, почна летната пауза, и ја искористи можноста да дојде во нашата престолнина.

Четврток, 12 Мај 2016 23:13

ТИЕМ ГО „СПАКУВА“ ФЕДЕРЕР

Проблемите на Роџер Федерер пред Францускиот опен продолжија и во Рим, откако Швајцарецот беше поразен од Австриецот Доминик Тием со 7:6(2)/6:4 во третото коло на Италијанскиот опен.

Ракометарките на ЖРК Вардар денеска беа опуштени на „медиа денот“ во Будимпешта, но „црвено-црните“ се свесни за големината на предизвикот пред нив.

Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ уште еднаш ги демонсрираше своите фудбалски вештини на тренингот на ПСЖ.

Неверојатни сцени се случија на мечот од Премиер лигата на БиХ помеѓу Челик и Железничар на „Бјелино поље“ во Зеница. Откако најнапред дојде до тепачка на трибините, потоа голманот на Ведран Кјосевски дотрча и со две тупаници во лицето го удри редарот кој претходно го плукнал. Тоа беше провокација за општа тепачка, а судијата го исклучи голманот кој го предизвика инцидентот. 

По подолг период нашата најдобра фудбалска репрезентација не забележа пад на ФИФА ранг-листата. Моментално поради неактивностите на националните селекции Македонија остана на 141. место на оваа листа, која денес го имаше своето ново рангирање. 

Вчера се одигра реваншот од полуфиналето помеѓу Баерн и Атлетико Мадрид.

Страница 10 од 29

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на