wrapper

Флеш вести

Недела, 16 Април 2017 06:31

Благодатиниот оган слезе, на пат и кон Македонија

И оваа Велика Сабота, прва по отворањето на Светиот Гроб на Христос слезе Благодатниот оган и ги израдува христијанските верници.

Во Кувуклијата во Ерусалим се симна благодатниот оган, а го пречека Ерусалимскиот, Патријархт Теофил. Потоа како по обичај го предаде на верниците.

Овој Благодатен оган и годинава ќе биде пренесен и во останатите православни цркви, меѓу кои и во Македонија.

 

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на