wrapper

Флеш вести

Ова утро во утринската програма на Телеканал А1 гостин беше отец Димитар Крцев кој за прв пат проговори јавно за првото чудо кое се случило благодарение на Иконата Богородица Брзопослушница. Икона, автентична копија на оригиналната од Света Гора, која е подарок од грчкиот манастир Дохијар за Струмичката епархија.

Уште од раните утрински часови, пред да се отворат портите на храмот „Св. Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица, многу граѓани стрпливо чекаат да влезат и пред чудотворната икона на пресвета Богородица Скоропослушница да се поклонат, да се помолат за здравје и среќа во животот, да побараат да ги ислуша нивните молби и желби, да им помогне, како што им сторила на илјадници поклоници. Отец Димитар, свештеник во овој храм, вели дека, покрај православните христијани, доаѓаат и лица со муслиманска вероисповед, како и од другите религии, и тие бараат помош од мајката божја. Вратите на храмот, додава отец Димитар, секогаш биле отворени и така ќе биде секогаш, за секој добронамерник. Народот доаѓа од маки и со верба дека мајката божја ќе ги слушне неговите молби и ќе му помогне. 

Познатиот комичар од триото на „К-15“, Васко Тодоров познат како Тошо Малерот, во февруари 2015 се ожени и за медиумите изјави дека е пресреќен што ја нашол жената на својот живот, а од тогаш на социјалните мрежи постојано објавува фотографии.

На денешен ден 13 март, 1907 година во Велес е роден Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, актер и режисер... 

На 86-годишна возраст во Скопје, почина доајенката на македонската народна музика Вања Лазарова – Димитрова. Лазарова беше родена на 27 април 1930 во с. Страцин, Кратовско.

Научниците се уверени дека овие експерименти ја докажуваат матерјалноста на човековите мисли и чуства, и нивната неверојатна способност да се спротистават на золото, смртта и насилството.

За неполни три седмици на планината Бистра е забележен уште еден примерок женка балкански рис, откако на 19 февруари беше заловена првата женка на границата помеѓу планините Бистра и Стогово.

Ова е одговорот на експертите од телевизискиот канал Дискавери, на кои во рубриката „Сакам да знам“ им било поставено прашањето за староста на плескавицата, објави 10без10. Иако ова е стара информација сепак заслужува да се потсетиме на неа.

Здравствените експерти предупредуваат дека дури и целосно здрави луѓе можат да добијатдијабетес доколку го изедат ова само еднаш!Доктор Simoncini повеќе од дваесет години успешно ги лечи пациентите болни од сите видови на рак.

Страница 3 од 52

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на