wrapper

Флеш вести

Здравствените експерти предупредуваат дека дури и целосно здрави луѓе можат да добијатдијабетес доколку го изедат ова само еднаш!Доктор Simoncini повеќе од дваесет години успешно ги лечи пациентите болни од сите видови на рак.

Сабота, 04 Март 2017 19:10

Прв Ракија Фест на 18 март

На 18-ти март (сабота) со почеток во 12:00h напладне и крај дури 2 ипол часа по полноќ, гордо ви го претставуваме:
Првиот Ракија Фест во Скопје @ МКЦ.

Ракот веќе одамна не е само болест, но се претвори во една од најпрофитабилните бизнис индустрии – тоа сите го знаеме! Фармацевтските корпорации, болниците, трговците, докторите ширум светот, прават милијарди од чуматаa на 21 век. И се додека до средината на 20 век, ракот беше исклучок, сега стана едвај не правило.

На територијата  на Италија во провинцијата Салерно, се наоѓа селото Фуроре. Некогаш многу одамна тука постоела мала населба со само неколку куќички. За ова мало место не се знаело скоро ништо, додека тогашниот градоначалник не решил да го промовира ова прекрасно место. Фуроре со својата убавина претставува вистински бисер скриен во пукнатините на карпите. Во минатото ова било одлична заштита од налетот на морските пирати. Подоцнa било познато на јавноста и “како селото кое не постои“. Сегашниот градоначалник на ова село решил да ги бојадиса сите градби во живи бои, за таа цел се повикани уметници ширум целиот светда ги украсат куќите. Главна атракција во Фуроре е фјордот (Fiordo), тесен процеп меѓу карпите каде што се лоцирани многубројните рибарски куќички.

*најдоле имате едно прекрасно видео

Погледнете ја оваа убавина!

Salerno_Plaza01

maxresdefaultFiordo-Di-Furore-43283furore-amalfi-coast-5[2]

Fiordo-Di-Furore-43285

Melissani-Cave-Kefalonia-Greece

fiordo-di-furore

23470_MARMEETING2005D

fiordo

A ''flying' man on Furore's fiord (Salerno, Italy) during a diving competition in the heart of the Amalfi Coast, 1 july 2012. ANSA/ CESARE ABBATE

balconataFurore-Photo-by-Jean-Pierre-Ossoriodipinti-furore

 

Белина распослана, неразгазен снег, тишина, свеж воздух и магла нѐ пречекаа на 1.580 метри надморска височина на Осоговските Планини, на туристичкиот локалитет Пониква. Урбанизиран терен, викенд-населба во изградба, ски-терени го освежуваат ликот на Осоговието.

Најопасните три бактерии според СЗО се Acinetobacter, Pseudomonas и различни видови на Enterobacteriaceae, меѓу кои и ешерихија коли.

Еден убав и сончев ден таткото и синот се качувале на планина. Синот уживал и изгледало како ништо да не може да ја расипе неговата среќа.

Почнав да земам дрога на 17 години. Првин користев марихуана, потоа и алкохол. Кога наполнив 21 година почнав да земам и хероин по неколкупати во денот. Со хероин почнав случајно. Бев пијан и еден другар извади и ме праша дали сакам да пробам. Реков дека сакам. Мислев дека само еднаш ќе пробам, ама чувството ми беше убаво и сакав повторно да земам. Земав секој ден до 27 години. Порано ми даваа повеќе пари од дома и можев да си дозволам секој ден да купувам. Ќе му побарав на татко ми 500 денари, ќе му речев дека ќе излезам со девојка или дека ќе си купам нешто, и ми даваше пари. 

Не дај Боже да бидете сами повеќе од неколку месеци. Веднаш ќе налетате на подигнати веѓи. Жените ќе добијат по некој коментар дека ќе станат мачкарки или дека веќе почнал да им отчукува биолошиот часовник, а мажите мораат да имаат незадолжителен секс за да ја избегнат стигмата за самечкиот живот.

Страница 4 од 52

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на