wrapper

Флеш вести

Тимот за проучување на балканскиот рис од Македонското еколошко друштво за првпат залови женка од овој ендемски загрозен вид.

Петок, 17 Февруари 2017 21:10

МИСТЕРИИТЕ НА ПЛАНИНАТА КОЖУФ

Планината Кожуф е полна со мистерии. Треба ли веднаш да се каже дека рудникот Алшар, на планината Кожуф кај Кавадарци, во изминативе години, па и децении е веќе доволно истражен за да се донесат релевантни научни заклучоци: во него во изобилство ја има талиумовата руда лорандит, која е природен детектор на “неутрино”, честичка која од Сонцето до Земјата патува за 8 минути.

Додека во Македонија сè уште има родители што се срамат да кажат дека децата им заболеле од канцер, во регионот се формираат фондови за финансиска помош, лекување и за психолошка поддршка на семејствата

Ова растение можеме да го видиме насекаде околу нас. Го има речиси низ целата наша држава, а кога ќе прочитате кои корисни состојки ги има, уште денес ќе посакате да го имате во својот дом. Чајот од глуварче делува на клетките на ракот, на таков начин што тие се распаѓаат во рок од 48 часа.

Секоја мајка која има син, ова треба да го прочита. Затоа што оваа порака е тешко да ја испратите, а многу е важна, многу е емотивна.

„Ракот од својот партнер очекува потполна поврзаност, бескрајно внимание и разбирање и посебно психолошка, емотивна или материјална сигурност.“

Во Ханој секоја година се засадуваат по околу 200.000 дрва и градот има за цел до 2020 година да засади милион дрвја.

Руската академија за науките (РАС) ја означи хомеопатијата како опасна по здравјето и побара од Министерството за здравство да ја стопира употребата на хомеопатски лекови во руските државни болници, јавија руски медиуми.

Ова се некои необични знаци кои не би требало да ги игнорирате бидејќи според податоците на Светската здравствена организација, од 1970 до 2000 година

Црквата е тука, на ова место и постои со векови. Ова е она на што треба да бидеме горди, ова е историјата која никој не може да ни ја оспори и одземе.

Страница 5 од 52

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на