wrapper

Флеш вести

Најдобри вина и ракии произведени во домашни услови ќе избира општина Демир Капија во рамките на манифестацијата „Недела на традицијата”, која секоја година се одржува во чест на празникот „Свети Трифун”, заштитникот на лозарите.

Во приватната Винер клиника во Виена се случувала вистинска драма пред десеттина дена, кога познатиот лекар-ортопед Раинер Коц ја оперираше ногата на 13-годишниот Давид Стојановски од Кратово. Откако на 18 јануари ја извршил првата операција, следејќи ја состојбата донел одлука за втора операција.

Сѐ започнало кога младиот Јулијан од Романија купил детектор за метал и му станало хоби да оди по шумите и полињата и да бара вредни предмети. Набрзо потоа, шетајќи по околните ридови и планини, го нашол најголемото богатство во својот живот и воопшто најголемото богатство кое некој човек го пронашол во Романија.

Фото и рецепт:
Петар Попоски


Кога бев дете и за зимскиот распуст одев кај мојата баба, барем два до три пати во текот на зимата, таа го спремаше овој специјалитет за ручек.

Хаџи Наке, чие име е наведено на ковчегот со моштите на свети Јован Kрстител и на други светители, кој и денеска се чува во Бигорскиот манастир откако му е подарен во 1833 година, е мојот прапрадедо од село Беличица, вели за „Дневник“ Бранко Богучевски, 41-годишен скопјанец, чии семејни корени се од ова село на падините на Бистра.

Денес во Неготинското село Пепелиште, четириесет и седум годишниот О. А. бил пронајден во неговата куќа мртов. Лекарската екипа од ЈЗУ Неготино која што веднаш излегла на терен, забележала дека смртта настанала под нејасни околности, по што на лице место била повикана полиција и јавен обвинител.

Познатиот српски лекар, невропсихијатар, психотерапевт и книжевник, како и академик на Српската академија на науките и уметностите, Владета Јеротиќ смета дека децата се мошне комлексни суштства, кои имаат способност подлабоко да ги согледуваат работите од возрасните.

Со најновиот филм „Кога денот немаше име“, инспириран од убиствата кај Смилковско Езеро во 2012, режисерката Теона Митевска трет пат ќе биде дел од престижниот Берлински филмски фестивал, во програмата Панорама.

Вторник, 24 Јануари 2017 20:30

Celeski Medical Bills - BrainTumor

Life can change in an instant. A very horrible instant changed the life of a 27 year old distinguished athlete and a dear friend from Ohrid, Macedonia, named Trajan Celeski (Tacho). Tacho was diagnosed with a brain tumor (Astrocytoma), which requires urgent medical attention.

Еден чешки бизнисмен Петр Грос кој една ноќ многу се мачел да ги стави синџирите на колата за да слезе од планината каде што имал викендица, одлучил да направи нешто полесно и поефикасно.

Страница 6 од 52

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на