wrapper

Флеш вести

Свети Никола е еден од празниците што  македонските православни верници најмногу го славт како домашна слава или пак како именден. Речиси секое второ семејство овој ден го празнува како слава. Свети Никола е најпразнуваниот светец. Но, што е домашна, слава, а што именден? Како се празнува? Од кога домашните слави се практикуваат во Православната црква. Како и зошто се слави. На сите овие дилеми, одговор дава еминентниот православен теолог, Проф. Д-р Ратомир Грозданоски, во својата пооширна анализа, која „Религија.мк“ ви ја пренесува.

Прочитајте внимателно!

Шарпланинецот, гордоста на македонските планини, со осмислена стратегија за негова заштита се врати онаму каде што опстанува со векови, на пасиштата, како најголем заштитник на стадата. 
Македонскиот клуб на овчарско куче „Шарпланинец“, повеќе години интензивно работи на пополнување на базата на податоци за шарпланинецот, која овозможува детален преглед на регистрираните одгледувачници, половата структура и возраста на грлата.
Понеделник, 19 Декември 2016 20:20

Денеска именден слават Никола, Нино, Коле

Многу македонски семејства за свој домашен заштитник го имаат свети Никола и неговиот ден го празнуваат со многу свечености.

Светиот Максим Исповедник набројува пет причини поради кои Бог му допушта на ѓаволот можност да ги напаѓа луѓето:

 

 

Првата причина е да научиме да ја разликуваме добродетелта од злото преку опитот од овие напади.

 

 

Втората причина е за да „се принудиме“ на тој начин да се прилепиме со увереност и непоколебливост кон добродетелта.

 

 

Третата причина, за да не се гордееме кога напредуваме во добродетелта, туку за да се освестиме преку опитот од оваа духовна борба дека секој напредок е дар од Бога.

 

 

Четвртата причина е за да се смириме и да ги спознаеме и замразиме и исповедаме и да ги напуштиме нашите гревови, кои стануваат причина за искушенијата.

 

 

Петтата причина е за да не ја заборавиме нашата лична слабост и Божјата сила, кога напредувајќи во духовната борба ќе се удостоиме и ќе стасаме до некоја добродетел.

 

 

Во овие причини се наѕира љубовта Божја кон луѓето. Да не заборавиме дека тагите и искушенијата се дарови на човекољубието Божјо, бидејќи среде овие искушенија можеме – ако сакаме – да Го сретнеме страдалниот и распнат Христос, и Он да нѐ воскресне во вечниот живот.

 

 

Во крајна линија, ѓаволот со сите негови трикови и покрај сите негови вештини против нас, во сите нив се уништува себеси и триумфира Божјото човекољубие!

 

  Како што крстовидната замка која му ја постави ѓаволот на Христа, на крајот се покажа како уништување на самиот ѓавол и победа на Исуса (затоа и Крстот оттогаш е најстрашно оружје против ѓаволот), така и секоја замка која нам ни ја поставува ѓаволот може да стане победа над сатаната и причина за нашето спасение.
  Но со една неопходна претпоставка: дека ќе ги победиме сите искушенија со отсекување на нашата волја (т.е. на нашиот егоизам) и послушност „без граници“ на волјата Божја.
  Превод од грчки јазик: Свештеник Јани Мулев

Британија стана првата држава во светот што официјално дозволила вештачко оплодување при кое ќе може да се создаваат бебиња од три родитела.

Според страницата „Aγιορειτικες μνημες“ („Светогорски сеќавања“), чудото се случило на почетокот од овој месец во свештениот манастир Дохијар на Света Гора. Чудото го објавил еден монах кој присуствувал на настанот, а за него говорел и на едно предавање во Солун.

Во девет градови низ Македонија, меѓу кои и во главниот град Скопје, на Бадник ќе се случуваат масовни бадникови поворки, кои ќе го навестуваат Христовото раѓање. Идејата е да се воспостави традиција на православно празнување на Бандик, со пеење на православни црковни песни, наспроти паганскиот обичај на коледарските посети по домовите и пеење бесмислени пагански песни.

Монасите на Бигорскиот манастир успеале да ја разоткрија вистината, а минатата година и да ги пронајдат коските од свештеникот-маченик Овентиј Исаиев Фрчковски, свештеник од Галичник убиен од српската жандармерија во 1918 година. Во продолжение прочитајте ја приказната за подвигот изворно напишана од монасите во Бигорски.

 

Повеќе македонски музичари се собраа и ја снимија химната за фестивалот „Таксират“, кој годинава го прославува својот 18 роденден. Песната е насловена „Поучна“, за која музиката и текстот ги напиша Ристо Вртев.

Неуморните монахињи од Манастирот Свети Ѓорги Победоносец во Рајчица подготвиле рачно изработени божиќни пештери, кои во пресрет на еден од најголемите христијански празници, Раѓањето Христово, секое христијанско семејство би требало д аги има во својот дом.

Страница 10 од 52

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на