wrapper

Флеш вести

Никола Груевски,не ми е позната причината и содржината на твојата посета на Белата Куќа во Вашингтон, но стравувам за последиците што би можеле да произлезат од неа.Ова дотолку повеќе затоа што се уште не ја знаеме вистинската природа и намера од вчерашната посета на твојот коалициски партнер Ахмети на Атина.

Понеделник, 11 Јануари 2016 20:27

Во Вашингтон, прек суд за Груевски

Неочекуваната и итна покана на Груевски да дојде во Вашингтон не е на арно и мора длабоко да загрижува.

Среда, 30 Декември 2015 05:39

Quo vadis дедо Петре?

Фала ти дедо Петре. Фала ти за две работи. Фала ти што ни покажа каков треба да биде еден пастир и фала ти што ни покажа каков не треба да биде. Нè натера и нам, луѓе кои го разбиравме православието само од неговата традиционална страна, да се потрудиме и да научиме како треба да функционира една Црква. Нè натера да видиме дека христијанството се раководи според љубовта. Проштевај дедо Петре, ама овие работи не ги видовме кај тебе. Кај тебе ја видовме само обратната страна, да не речам негативната.

Никола Груевски,денес во Македонија нема посрамно и по бедно суштество од тебе! Престани да го манипулираш Македонскиот народ со префрлање на вината на други! Ако Македонија е "киднапирана" од опозицијата, тогаш зошто твојата влада не го спречила тоа години наназад?

Среда, 23 Декември 2015 19:11

Алоо „дедо, дедо“ Игорче! Будење 2

Дојдено е времето Македонско да го чепнеме и познатиот Игор Аврамовски Александров поглаварот во сенка на некоја Задгранична Австралиска Православна Црква.

На Премиерот во заминување ,Груевски му ја испракам и следнава порака: Никола Груевски,лопатата со која имаш намера да го ископаш темелот на твојот најнов Пројект,земија враце и фатиго патот за во Индија.

Четврток, 17 Декември 2015 08:10

ДПМНЕ и СДСМ ги давам името не го давам

Единствената личност која е помеѓу ретките бранители на името и која никогаш не ги променила своите лични ставови и е почитувана од дијаспората професорката Биљана Ванковска на нејзиниот фејсбух статус во врска веста што излезе дека Груевски се сложил за промена на имете го изјави следново:

Вторник, 08 Декември 2015 22:25

Модерна левица

Борба против секој вид на експлоатација и дискриминација, анти-капитализам, деалиенација и еманципација на човекот, граѓанска партиципација и делиберација на секое ниво, борба против секој вид структурално и културно насилство, социјална правда, секуларизам, солидарност, зелени развојни политики, интернационализам и антимилитаризам - тоа е мојата дефиниција на модерна левица.

Понеделник, 07 Декември 2015 05:59

Алоо, Дедо Петар! Будење

Како времето си поминува од Дедо Петар ни трага ни глас, никаков абер не пристигнива, а Верниците и Македонската јавност во Австралија и пошироко очекуваат било каков само некаков абер или одговор да има за да се најде чаре некако со разбирање да се решат проблемиве во Австралија .

Вторник, 01 Декември 2015 07:08

Колумна на Билјана Ванковска - Левица

Чуден народ сме ние! Страдаме од пасивно-агресивно однесување, ако смеам да употребам стручен термин од област во која сум аматер. Веќе 25 години се однесуваме како жртви, додека со прст покажуваме на политичките елити кои не доведоа до ова дереџе.

Страница 2 од 3

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на