wrapper

Флеш вести

Среда, 21 Декември 2016 21:14

Јадете ги овие 10 намирници и никогаш нема да се здебелите

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно за да се чувствувате сити.

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно за да се чувствувате сити. Меѓутоа, различнинамирници различно влијаат на чувството на ситост, но и на вашата линија.

За да се чувствувате сити, би требало да изедете количина на пилешки прсти која одговара на внес од 200 калории, меѓутоа, што се однесува на количината чоколада која би требало да ја изедете за да го постигнете истиот ефект, би требало да изедете чоколада со енергетска вредност од 500 калории.

Некои намирници побрзо и подобро го задоволуваат чувството на глад. Со истражувања се дошло до податок дека количината на изедена храна има значително влијание на чувството на ситост, потоа, дека протеините предизвикуваат поголемо чувство на ситост во споредба со јаглехидратите и мастите. Влакната го забавуваат минувањето на храната низ дигестивниот систем и помагаат да се чувствувате сити подолго време.

Ви донесуваме и листа на намирници и јадења кои можете да ги јадете без грижа на совеста бидејќи брзо ќе ве заситат. Освен тоа, оваа храна не дебелее, па така вашата линија секогаш ќе биде совршена доколку се придржувате до следните намирници:

- Варени компири
- Јајца
- Каша од овес
- Зелка
- Јаболка
- Риби
- Немасно месо
- Посно сирење
- Зеленчук
- Пуканки 

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на