wrapper

Флеш вести

Четврток, 05 Март 2015 06:23

Мудри совети од една 103-годишна баба

Бабата на блогерката др. Кармен Харе живеела 103 години. Иако нејзиното образование било скромно, на својата внука и оставила неколку мудрости според кои живеела Долговечната баба на својата внука во наследство и оставила 21 мудрост кои блогерката Кармен Хара ги поделила со своите читатели, пишува „Хафингтон пост“

1. Тишината е злато  

2. Почитувајте се себе си и другите вас ќе ве почитуваат

3 Не врзувајте се за материјалното

4. Ако превисоко се искачите падот ќе биде многу болен

5. Животот е математика, со константни плусови и минуси

6. Толерирајте ги другите

7. Што ќе сеете тоа и ќе жнеете

8. Простувајте на своите непријатели

9. Никогаш не се предавајте

10. Морате да се развивате

11. Почитувајте го вашето семејство

12. Размислите пред нешто да направите

13. Инспирирајте ги другите и служете им на другите

14. Изградите цврсти темели

15. Верувајте во неочекуваното

16. Никогаш немојте да завидувате на успесите на другите

17. Бидете личност од збор

18. Давајте великодушно, земајте по малку

19. Не одете по покусиот пат

20. Заземете се за себе

21. Се што има почеток има и крај.

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на