wrapper

Флеш вести

Недела, 26 Април 2015 04:30

Храна што не прави уште погладни

Дали знаевте дека постои храна (која веројатно ја јадете секојдневно) која всушност ве прави уште погладни? Овие продукти влијаат на вашиот мозок на тој начин што го поттикнуваат производството на одредени хормони, поради кои постојано сакате уште, уште и уште. Буквално, ја поттикнуваат гладта. 

Еве ги производите кои освен што се нездрави, ни ја поттикнуваат и гладта: Обични и диетални газирани сокови Концентрирани засладувачи, вклучувајќи ги тука вештачките засладувачи и слатките алкохоли (проверувајте ги етикетите барајќи зборови како аспартам, полидекстроза, сукралоза, ксилитол, лактитиол, манитол, манитол сируп и неотам).

Бел леб, паста и други продукти направени од бело брашно кои содржат скроб

Слатки целеарии

Алхокол

Процесирано месо (како хот дог, сланина и сл.)

Брза храна Помфрит и пржени чипсови

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на