wrapper

Флеш вести

Понеделник, 22 Јуни 2015 18:14

Промешајте сол и шеќер пред спиење: Ефектот е неверојатен

Консумирањето на мешавината на сол и шеќер, според Мет Стоун, Америчкиот научник кој има објавено неколку книги за нутриционизмот и метаболизмот придонесуваат за ослободување од несониците и главоболките, зајакнување на имунитетот, подигнување на нивото на енергија како и подигнување на нивото на серотонин и електролите.

Шеќерот делува како „батерија“ за клетките бидејќи, глукозата претставува сигурен доток на енергија во митохондриите. Натриумот од солта овозможува правилно дишење на клетките и производство на енергија. Покрај тоа, и двата зачини се моќни алатки за борба против стресот кој штети на вашиот метаболизам.

Токму затоа доколку сте дел од оние кои остануваат будни во доцните часови и никако не можете да ги затворите очите и да заспиете, комбинацијата од сол и шеќер е идеална за вас.

Подготвка

Промешајте 5 лажички шеќер и 1 лажичка сол и ставете ги во тегла. Пред спиење или во текот на ноќта, со прстот земете мал дел од мешавината и ставете го под јазик.

Оставете го полека да се растопи и да делува.

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на