wrapper

Флеш вести

Чудно е тоа како нуклеарната катастрофа не направила пустош,  дивината е преполна со волци. И по три децении од нуклеарната катастрофа која го погоди Чернобил, а последиците се уште се чувствуваат.

Овој „снежен храм“ е направен за 45 дена.

Некогаш, фудбалот не се играше за пари, туку многу повеќе од љубов. Погледнете го возниот парк на фудбалерите на Црвена Sвезда кои го освоија Купот на шампиони во 1991 година во Бари. Фотографиите се снимени три месеци по освојувањето на трофејот.

Кога жената тешка 272 килограми дошла во болницата Perth’s King Edward Memorial, докторите не биле спремни за тоа што ќе се случи во текот на нејзиното породување.

Еден од најстарите рецепти на светот е оној од Тибет, каде што тинктурата од лукот била најмоќен лек против разни болести.

Не гледајте во решението предвреме туку обидувајте се сами 

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно за да се чувствувате сити.

Вечерва после 20 часот би можеле да го видите метеорскиот дожд Геминиди со појава на 30 метеори на час.

Кривопаланчанецот Александар Стевановски, пред околу 3 години јавно ја срамеше својата поранешна девојка со видео од нивни разговор на телефон поставено на Фејсбук, која потоа го пријави во полиција.

Маратонецот Бен Хупер доживеал вистински кошмар додека се обидувал да го преплива Атланскиот Oкеан, потфат кој ќе му обезбедеше место во историјата. На својот пат тој се сретнал со ткн. португалски крстосувач, односно хидромедуза чии пипки го парализирале.

Страница 2 од 44

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на