wrapper

Флеш вести

Кога жената тешка 272 килограми дошла во болницата Perth’s King Edward Memorial, докторите не биле спремни за тоа што ќе се случи во текот на нејзиното породување.

Еден од најстарите рецепти на светот е оној од Тибет, каде што тинктурата од лукот била најмоќен лек против разни болести.

Не гледајте во решението предвреме туку обидувајте се сами 

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно за да се чувствувате сити.

Вечерва после 20 часот би можеле да го видите метеорскиот дожд Геминиди со појава на 30 метеори на час.

Кривопаланчанецот Александар Стевановски, пред околу 3 години јавно ја срамеше својата поранешна девојка со видео од нивни разговор на телефон поставено на Фејсбук, која потоа го пријави во полиција.

Маратонецот Бен Хупер доживеал вистински кошмар додека се обидувал да го преплива Атланскиот Oкеан, потфат кој ќе му обезбедеше место во историјата. На својот пат тој се сретнал со ткн. португалски крстосувач, односно хидромедуза чии пипки го парализирале.

Во Рио шолја кафе чини помалку од евро, додека во Цирих за шолја кафе човек треба да плати 3,3 евра во просек.

Фармер во Кина открил антички вид пајак со плочка на грбот. Видеото е снимено во Ченгду, во провинцијата Сичуан и го прикажува пајакот наречен „песочен часовник“. Суштеството изгледа навистина чудно и е проценето дека е најстариот откриен вид пајак во оваа земја.

Денес, кога ставаме по неколку селфи фотографии на Инстаграм, тешко е да се разбере колку секоја фотографија во минатото имала интимно значење.

Страница 2 од 43

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на