wrapper

Флеш вести

Во Рио шолја кафе чини помалку од евро, додека во Цирих за шолја кафе човек треба да плати 3,3 евра во просек.

Фармер во Кина открил антички вид пајак со плочка на грбот. Видеото е снимено во Ченгду, во провинцијата Сичуан и го прикажува пајакот наречен „песочен часовник“. Суштеството изгледа навистина чудно и е проценето дека е најстариот откриен вид пајак во оваа земја.

Денес, кога ставаме по неколку селфи фотографии на Инстаграм, тешко е да се разбере колку секоја фотографија во минатото имала интимно значење.

Многумина сметаат дека „божиќниот период“ почнува тогаш кога „Кока-Кола“ ќе почне да ја промовира својата реклама за божиќните и новогодишните празиници, а тоа секоја година се случува сè порано и порано.

Генијалецот Стивен Хокинг е уверен дека човештвото треба максимално да се посвети на изучување на Вселената и на напорите да ги насочи кон барање на нова средина за живеење, бидејќи како што рекол на „нашата планета ни остана многу малку време“. Хокинг смета дека на луѓето ќе им биде тешко да живеат уште илјада години на Земјата, затоа планетата е доста слаба и истрошена.

Припадник е на ретката раса акхал теке која брои само 1.250 коњи низ светот

Досадното стругање на лед од шофершајбните  и смрзнување може да стане минато со помош на оваа брза и едноставна метода. Овој трик ќе го олесни животот на секој возач, бидејќи со помош на ледот од шофершајбната ќе исчезне буквално за една минута.

Долгогодишна студија, која ја извеле двајца научници од Австрија дошла до изненадувачки резултати. Црно на бело, се смета како докажано дека спермата вака делува на организмот, доколку ја голтнете…

Како  и сите нови родители, Габриел и неговата сопруга постојано  проверувале што прави нивниот син Тајлер за да се уверат дека се е во ред. Но оваа ноќ била посебна.

Се чини дека сепак паметот е поважен од убавината. Исто како што вежбањето и правилната исхрана ни помагаат да живееме подолго, се чини дека бракот со интелигентна сопруга се чини еднаков добар. Вака вели најновото истражување од универзитетот во Аберден. Тоа утврдило дека мажите кои се во брак со паметни жени живеат подолго, животот им е посреќен и поретко боледуваат од Алцхајмер и деменција.

Страница 3 од 44

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на