wrapper

Флеш вести

Зовријте во вода исчистен и исечкан корен ѓумбир (со големина на палец), оставете го да отстои 10-тина минути, па испијте.

Тери Лин Расел е 43 годишната мајка на пет деца. Таа и нејзините три ќерки се познати како “русокосите“.

Нашите баби знаеле дека ништо не ги потпалува подобро страстите во креветот од овој напиток од млеко.

Сте се запрашале ли некогаш зошто капсулите не се произведуваат во една боја?

„Нај јакото“ видео за ова лето...

Седумосминскиот такт на македонската музика е далеку прочуен и ретко кој може да остане имун на тој ритам.

Понеделник, 05 Септември 2016 20:33

ДРВО-ЧУДО: РАЃА 14 000 ДОМАТИ, ИЛИ 1,5 ТОНИ

Доматното дрво или Спрут F1, претставува хибридна сорта која е добиена пред неколку години и предизвикува огромен интерес кај земјоделците, кои се заинтересирани за новитети во хортикултурата.

Рикардо Азеведо од бразилското село Сао Паоло напрвил мотор кој може да помине 500 километри на литар вода.

Имено, акумулаторот на моторот користи водник од молекули на вода и така прави електрична енергија која со неа се движи ова чудо.

Oasis of the Seas е норвешко-американски брод за крстарење, а важи за најголемиот патнички брод изграден некогаш. На овој неверојатен брод работат околу 2.200 работници, а тој е првиот брод кој одеднаш примил повеќе од 5.000 патници.

На крај, ќе додадеме уште еден фасцинантен факт, а тоа е дека Oasis of the Seas е дури пет пати поголем од легендарниот Титаник.

 

Желатинот е неизоставна состојка на гумените бонбони, а малкумина знаат како сепроизвеува оваа безбојна материја.

Страница 5 од 43

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на