wrapper

Флеш вести

Тоа што е забележано на филм или цртан, трае вечно о смисла дека ќе можеме секогаш да ги видиме ликовите баш такви какви што се.

Ако уживате во лубеницата, тогаш треба да знаете дека семките од лубеницата овозможуваат многу здравствени предности, и се особено ефикасни за подобрување на системот за варење.

Петок, 19 Август 2016 06:04

Во Кина живее дете од нова раса

Во кинескиот град Дахуа живее дете од нова човечка раса. Малиот Нонг Јосуи има сини очи со неонски блесок и во темно тие светат како на мачка. Такви очи не се сретнуваат дури ни кај жителите од скандинавските земи. Момчето гледа во мрак како што ние гледаме на светлина.

non

Откако неговиот учител раскажал за неговите невообичаени способности на интернет, сомничав новинар од Пекинг решил да ги провери информациите со помош на лекари. Тие го подложиле Нонг на експеримент, при што информациите се потврдиле.

Според специјалистите, воопшто не станува збор за случајни промени. Имено, тие не се последици на мутација, туку на еволуција.

 

 

 

Најновиот извештај на Блумберг открива дека Apple веќе го пикирал 7 септември како симболичен датум за промоција на новите iPhone 7 и iPhone 7 Pro.

Се сеќавате на цртаниот филм за Ерик, момчето кое кога ќе изедеше банана стануваше супер-херој? Ова не е случајност, бидејќи ова овошје навистина е моќно!

 

Бананите содржат три вида шеќери: фруктоза, сахароза и глукоза, но и влакна, а токму оваа комбинација го одржува чувството на ситост подолго време.

 

Истражувањата покажале дека само две банани дневно се доволни за 90-минутен тренинг. Сепак, енергијата не е единствена благодет на ова чудесно овошје.

 

ДЕПРЕСИЈА

 

Судејќи според резултатите од неодамнешното истражување спроведено меѓу лица кои патат од некој облик на депресија, бананата може да се користи и како лек.

За ова е заслужен протеинот триптофан, кој телото го претвора во серотонин попознат како хормон на среќа и задоволство. Следниот пат кога ќе ве мачи ПМС, заборавете на апчињата против болка и поскоро изедете го ова фантастично овошје.

 

АНЕМИЈА

 

Бидејќи обилуваат со железо, бананите влијаат врз создавањето на хемоглобин во крвта и така помагаат при анемија.

 

КРВЕН ПРИТИСОК

Ова јужно овошје е одлично бидејќи содржи многу малку сол, но доста калиум кој е важен за регулирање на крвниот притисок. Ако редовно го консумирате ќе ги намалите шансите и за мозочен удар.

 

МОЗОК

 

Така е, бананите влијаат врз работата на мозокот, а едно истражување покажало дека учениците кои наутро јадат по една банана имаат подобра концентрација во текот на денот.

 

КОНСТИПАЦИЈА

 

Бидејќи се богати со влакна, бананите помагаат во брзо елиминирање на проблемот со опстипација, без употреба на лаксативи.

 

МАМУРЛАК

 

Имавте бурна ноќ? Без грижа, еден експресен милк-шејк од банана ќе ве ослободи од главоболките. Доколку додадете и една лажичка багремов мед, ќе го смирите желудникот но и ќе надокнадите шеќер.

 

УТРИНСКА МАЧНИНА

 

Ќе ги намалите, а можеби и целосно ќе ги елиминирате доколку го јадете ова слатко овошје.

 

УБОДИ ОД КОМАРЦИ

За да се смири оток од убод на комарец или сличен инсект, на иритираното место втријте со внатрешната кора од бананата.

 

НЕРВИ

 

Бананите обилуваат со витамин Б кој помага да се смири нервниот систем. Доколку имате стресна работа, одлучете се токму за ова овошје за ужина.

 

ЦРЕВА

 

Ова чудотворно овошје поради мекиот состав се користи и како диетална храна против цревни болести.

 

ЈА РЕГУЛИРА ТЕМПЕРАТУРАТА

 

Бремените жени на Тајланд редовно консумираат банани за да „на бебињата им биде доволно ладно“ кога ќе се родат.

 

Во споредба со јаболката, бананите содржат 4 пати повеќе протеини, двапати повеќе јаглехидрати, трипати повеќе фосфор, 5 пати повеќе витамин А и железо.

  

 

Викендов, велешанецот Горан Андонов фати примерок на рибата амур капиталец. Парчето е тешко 18,3 кг. Фатен е на мамка царевка, на реката Вардар во велешкиот ревир.

Метеорскиот дожд Персеид, кој има околу 10 ѕвезди кои паѓаат, ќе се случи помеѓу 9 и 13 август.

Како што наведуваат астрономите, кулминација ќе се случи помеѓу 12 и 13 август, но ќе биде тешко да се гледаат поради светлината на Месечината.

Имено, како што наведуваат астрономите врвот ќе се случи помеѓу 12 и 13 август, но Месечината ќе го попречи набљудувањето. Имено,, Месечината е во фаза на полнење  и во ноќта на најголемата активност на Пересид, таа ќе се наоѓа на пола пат од полумесечина до полна месечина. Затоа астрономите велат дека е најдобро да ги набљудувате пред изгрејсонце.

Метеорскиот дожд кој редовно „паѓа“ на земјата помеѓу 23 јули и 20 авгист потекнува од кометата Свифт – Татл која обиколува круг околу сончевиот систем за 130 години оставајќи зад себе облак од метеори.

Додека Земјата кружи околу Сонцето, овие „зрна“ продираат во атмосферата со брзина од околу 60киометри во секунди со согоруваат во неа.

Персеидите се познати и под името „Солзите на светецот Лоренцо“, затоа што паѓаат во времето кога се одбележува денот на овој ирски католички светец (10 август). – (ако  забележите некој метеор замислете си желба од се срце се верува дека се остварува доколку  е искрена и е на штета на никој).

Среда, 03 Август 2016 23:31

Зошто е морето толку здраво?

Освен морските специјалитети, пливање и трчање по песокта, морето е лековито и ако само седите на плажа и ги набљудувате брановите. Што е толку добро во морската вода и во воздухот кој го дишеме?

Кантарионовото и маслиновото масло не ја штитат кожаата од штетните УВ зраци, а на плажа тие се речиси забранети.

Гасниот џин Јупитер, петтата планета од Сонцето, која беше цел на мисијата „Juno“ е навистина огромна.

Всушност толку е голема што вистински и не орбитира околу Сонцето. Барем не сосема. Заради огромната маса која е 2,5 пати поголема од сите други планети во Сончевиот систем заедно, центарот на масите (тежиштето) помеѓу Сонцето и Јупитер фактички не се наоѓа во Сонцето, туку се наоѓа во една точка во вселената точно над површината на Сонцето.

Страница 6 од 43

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на