wrapper

Флеш вести

Метеорскиот дожд Персеид, кој има околу 10 ѕвезди кои паѓаат, ќе се случи помеѓу 9 и 13 август.

Како што наведуваат астрономите, кулминација ќе се случи помеѓу 12 и 13 август, но ќе биде тешко да се гледаат поради светлината на Месечината.

Имено, како што наведуваат астрономите врвот ќе се случи помеѓу 12 и 13 август, но Месечината ќе го попречи набљудувањето. Имено,, Месечината е во фаза на полнење  и во ноќта на најголемата активност на Пересид, таа ќе се наоѓа на пола пат од полумесечина до полна месечина. Затоа астрономите велат дека е најдобро да ги набљудувате пред изгрејсонце.

Метеорскиот дожд кој редовно „паѓа“ на земјата помеѓу 23 јули и 20 авгист потекнува од кометата Свифт – Татл која обиколува круг околу сончевиот систем за 130 години оставајќи зад себе облак од метеори.

Додека Земјата кружи околу Сонцето, овие „зрна“ продираат во атмосферата со брзина од околу 60киометри во секунди со согоруваат во неа.

Персеидите се познати и под името „Солзите на светецот Лоренцо“, затоа што паѓаат во времето кога се одбележува денот на овој ирски католички светец (10 август). – (ако  забележите некој метеор замислете си желба од се срце се верува дека се остварува доколку  е искрена и е на штета на никој).

Среда, 03 Август 2016 23:31

Зошто е морето толку здраво?

Освен морските специјалитети, пливање и трчање по песокта, морето е лековито и ако само седите на плажа и ги набљудувате брановите. Што е толку добро во морската вода и во воздухот кој го дишеме?

Кантарионовото и маслиновото масло не ја штитат кожаата од штетните УВ зраци, а на плажа тие се речиси забранети.

Гасниот џин Јупитер, петтата планета од Сонцето, која беше цел на мисијата „Juno“ е навистина огромна.

Всушност толку е голема што вистински и не орбитира околу Сонцето. Барем не сосема. Заради огромната маса која е 2,5 пати поголема од сите други планети во Сончевиот систем заедно, центарот на масите (тежиштето) помеѓу Сонцето и Јупитер фактички не се наоѓа во Сонцето, туку се наоѓа во една точка во вселената точно над површината на Сонцето.

Глобалното затоплување очигледено се намали, па дури и се стопира во првата деценија од 21-от век. Ваквата пауза обично се нарекува хијатус. Сепак, познато е дека климатскиот систем на Земјата акумулира прекумерно количество сончева енергија, како последица на зголемувањето на  количината на стакленички гасови во атмосферата.

Летно време, кога нозете интензивно се потат, или, пак, ако имате неквалитетни обувки знаат да се замирисаат и да шират непријатна миризба.

Дали некогаш ви се случило да се чувствувате изгубени, да почувствувате дека се занимавате со нешто незначајно, а целта и смислата се повеќе ви се лизгаат подалеку од вас?

 

Стивен Фринк, подводен фотограф и издавач на магазинот „Алерт дајвер“, заплови по водите на Јужна Австралија, Јужноафриканската република и Мексико во потрага по најголемите примероци на бели ајкули на светот.

Причината зошто некои конкретни држави изгледаат поголемо или помало во однос на останатите е поради нешто што се нарекува Меркаторова проекција. Пренесувањето на 3D планетата во 2D мапа бил голем предизвик за раните картографи, па така фламанскиот географ и картограф Герард Меркатор дал свое предлог-решение.

 

Во 1569-та година тој дизајнирал карта којашто би можела сосема точно да се употребува за навигациони цели, но негативната страна била тоа што неговиот систем не ја претставувал реалната големина на предметите, зависно од нивната позиција во однос на екваторот.

Токму поради ова, копната како Антарктикот и Гренланд изгледаат многу поголемо отколку што и навистина се.

Со цел да ни долови колку е неточно нашето разбирање на големините на светските држави, веб страницата thetruesize.com ни дозволува да ги движиме "парчињата земја" на различни локации. A тимот на Bored Panda и малку си поиграл на оваа тема, па еве што откриле тие:

1. САД изгледа неверојатно мало ако се постави веднаш до Австралија


2. Ако Русија се постави на екваторот, таа повеќе не изгледа како голем џин


3. Вака би изгледало ако Романија беше остров во Арктичкиот океан


4. Австралија е далеку поголема од она што си го замислувате - таа може да ја прекрие речиси цела Европа


5. Ако Бразил беше во Азија, ќе изгледаше огромно


6. Индонезија може да се распореди речиси врз цела Русија


7. Гренланд не е толку голем ако се спореди со САД и Бразил


8. Вака изгледа кога ќе се помести Канада во Јужна Америка


9. А вака изгледа ако се постави Кина над Русија


10. Калифорнија поставена над Велика Британија покажува дека тие имаат прилично иста големина


11. Јапонија може да се распореди над речиси цела Канада


12. Австралија поставена врз Северна Америка изгледа навистина огромно


13. Антарктикот и не е многу поголем од Бразил


14. Еве како Индија се менува кога ја поместувате кон север


15. Ако Полска беше остров во Норвешкото море


16. Канада поставена врз САД покажува дека овие две држави имаат приближно иста големина


17. САД споредено со Европа


18. Ако Литванија беше остров во Баренцовото море и во Арктичкиот океан


19. САД може лесно да ја прекрие цела Канада, но станува многу помал кога се поместува кон југ


20. Малиот Исланд во споредба со Њујорк


21. Демократска Република Конго кога ќе се помести на север


22. Кога ќе се помести Мексико над Гренланд неговите димензии се зголемуваат драматично


23. Алјаска не изгледа толку големо кога ќе се спореди со останатите 48 соседни држави во САД


24. Поместувањето на Велика Британија кон север и југ може да ни долови колкави се реалните димензии на кралството


25. Малиот Исланд во споредба со огромниот сосед Гренланд


26. Како се менува големината на Русија кога се поместува кон југ


27. Ако Тексас се помести над Алјаска се заклучува дека тие имаат речиси иста големина


А сега малку да си "поиграме" и со Македонија во однос на димензиите на останатите светски држави:

1. Македонија во однос на димензиите на САД


2. Македонија споредена со Русија, поставена северно


3. Македонија споредена со Кина


4. Македонија споредена со Австралија


5. Македонија споредена со Гренланд, поставена северно


6. Македонија споредена со Исланд

Живеј сега, насмевни се сега, радувај се на она кое го имаш денес и бори се за она сто сакаш да го постигнеш утре!

Страница 7 од 44

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на