wrapper

Флеш вести

Метална микрорешетка е вештачки порозен материјал кој се состои од метална пена во ултралесен облик.Со густина од само 0,9 мг/см³, ова е еден од најлесните материјали на светот.  Изумот е објавен во ноември 2011, а негови творци се група научници од HRL Laboratories, во соработка со истражувачи од Универзитетот на Калифорнија во Ирвајн и Калифорнискиот технолошки институт (Калтех). Прототипните примероци се изработени од никело-фосфорна легура.

Компанијата AeroMobil од Словачка штотуку го претстави најновиот прототип на својот футуристички летечки автомобил во Брисел.

Научниците докажаа дека животот под ист покрив со роднини е штетен за здравјето на жените. Особено ако роднината е свекрвата.

Земјоделец си купил млад петел да му ги почитува кокошките. Го пуштил во кокошарникот кај другите кокошки, а петлето веднаш отишло да му се перчи на стариот искусен петел:

 Дали  ќе успеете во четири потега да ги споите сите точки?

Раковите, кои се родени помеѓу 22 јуни и 22 јули, се често емоционални, емпатични, сензитивни, активни, интуитивни, имагинативни и лојални. Ако овие карактеристики не ве натераат веднаш да ги засакате тогаш погледнете ги следниве 10 причини кои ќе ви покажат дека тие се најдобрите љубовници во целиот Зодијак.

Слободни места, градски плоштади, поранешни автопати па дури и обичните улици ќе бидат полни со дрвја и други растенија. Во Мадрид скоро секое неискористено место ќе биде покриено со зеленило.

елиот проект чини околу милијарда долари. Кулата произведува 110 мегавати струја за 12 часа или 1 милион мегавати годишно

Последниве неколку месеци имав можност да тестирам дузина уреди, од кои повеќето беа паметни телефони. Секако, со цел подлабока анализа, секогаш се поврзувам со сопствена Google сметка, како што правиме сите ние кога ќе купиме нов паметен телефон. Кога ќе завршам со тестирање на уредот, му правам „фабричко ресетирање“, односно популарниот “Factory Reset” на англиски. Но, дали ова значи дека моите податоци се потоа безбедни?

Што ви е вашиот внатрешен критичар – најголемиот непријател или најдобриот пријател? Немојте да чекате некој да ви даде моќ над животот, бидејќи премногу време ќе помине и тоа ќе биде залудно. Само вие ја имате способноста да си ја обезбедите и задржите моќта и самоконтролата во животот.

Страница 8 од 44

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на